Zamak Enjeksiyon Döküm Nedir?

Zamak malzemesi nedir, sorusun cevabı;

Pres dökümde kullanılan en popüler alaşımların başında gelen Zamak, ismini kendini meydana getiren metal bileşenlerin periyodik tablodaki kısaltmalarından almıştır. Bunlar sırasıyla Çinko, Alüminyum, Magnezyum ve Bakır'dır.

(Zn) Çinko, (Al) Alüminyum, (MA) Magnezyum ve K (Almanca'da "Bakır" demek olan "Kupfer"in kısaltması) bileşenleri bir araya gelerek Zamak diye adlandırılan alaşımı meydana getirirler. Bu alaşım çoğunlukla yüksek basınçlı döküm işlemine maruz kalarak üretilen metal parçalarda karşımıza çıkar.

Zamak enjeksiyon dökümü ile elde edilen parçaların öne çıkan genel karakteristik özellikleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Dayanıklılık: Zamak oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Bu özelliği sayesinde bileşen yüksek aşınma direncinin gerekli olduğu kullanım alanlarında tercih edilir.

İşlenebilirlik: Zamak'ı döküm sonrası diş çekme, tornalama gibi talaşlı işlemlerde oldukça iyi sonuçlar vermektedir.Böylece karmaşık tasarımlı parçaları en ince detayına kadar işleyebilmek mümkündür.

Yüzey Kaplama: Diğer çoğu metal bileşenin aksine Zamak yüksek kaliteli yüzey bitirme özelliğine sahiptir. Lake, krom kaplama, nikel kaplama, PVD vb. gibi yüksek kaliteli kaplama tercihlerine uyum sağlar.

Düşük Erime Sıcaklığı: Zamak oldukça düşük bir erime sıcaklığına sahiptir. Böylece daha tasarruflu bir şekilde eritebilme, işleyip döküm alabilmek mümkündür.

Görüldüğü üzere diğer çoğu metal bileşenle kıyaslanmayacak kadar artısı olduğu için birbirinden bağımsız birçok farklı sektörde Zamak maddesi tercih ediliyor.

zamak-enjeksiyon-dokum-nedirZamak Enjeksiyon Döküm Süreci Nasıl İşler?

Alüminyum ve plastik gibi herhangi bir ham maddenin enjeksiyon süreciyle Zamak enjeksiyon süreci benzerlik gösterir. Bu aşamaları aşağıdaki gibi toplayabiliriz:

Parça Tasarımı: İlk olarak müşteri Berk Zamak'a ulaşır ve ihtiyacı olan parçanın tasarımıyla ilgili bilgileri paylaşır. Tasarımın enjeksiyon döküm makinesine transferini sağlar ve üretime başlamak için kolları sıvarız.

Kalıp Tasarımı ve Üretimi: Alanında uzman çalışan kadromuzla uzun yıllar sorunsuz kullanabileceğiniz kalıplar üretmek için bilgisayar destekli yazılımlarla Kalıp dizaynı ve dolum simülasyonu kullanrak kalıplarımıza tasarlıyoruz.

Enjeksiyon Makinesinin Hazırlanması: Kalıp, Zamak enjeksiyon makinesine yerleştirilir. Ardından Zamak alaşımı döküm haznesine eklenir.

Zamak'ın Eritilmesi: Başlangıçta külçe şeklinde olan Zamak'ı işleyebilmek için eritmemiz gerekir. Uygun sıcaklık değerine ulaşıldığı zaman Zamak erir ve sıvı formunu alır.

Zamak Enjeksiyonu: Zamak eriyip sıvı haline geldikten sonra önceden makineye yerleştirilmiş olan kalıba enjekte edilir. Bu işlem bir piston ve nozul yardımıyla yapılır. Dikkat edilmesi gereken husus, Zamak'ın kalıbın tüm boşluklarını hızlıca doldurması gerektiğidir. Bu süreci düzgünce tamamlayabilmek için otomatik makinelerden yardım almak önemlidir. Berk Zamak olarak bu noktada müşterilerimize gayet başarılı sonuçlar sunabildiğimizi belirtmek isteriz.

Soğutma ve Katılaştırma: Enjeksiyon işlemi tamamlandıktan sonra Zamak kalıbın içinde soğutulmaya bırakılır. Soğuma hızı kontrol altında tutularak alaşımın düzgünce katılaşması ve kalıbın şeklini tam olarak alması sağlanır.

Kalıbın Açılması: Zamak soğuduktan ve iyice sertleştikten sonra kalıp sökülür, böylece ortaya nihai ürün çıkarılmış olur. Bu noktada ihtiyaca ve duruma göre ek bazı işlemler yapılabilir. Çapakların temizlenmesi, yüzeyin zımparalanması veya talaşlı imalat gibi.

Zamak Geri Dönüşümü: Berk Zamak olarak çevreye ve doğaya zarar vermemek en büyük önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu sebeple eğer artık veya fazladan kullanılmış Zamak alaşımı varsa bunları bir araya topluyor ve sonraki işlemlerde tekrar değerlendiriyoruz.

Görüldüğü üzere Zamak enjeksiyon süreci hiç de basit değil. Her bir adımda ustalık ve ilgi isteyen bu işlemi Berk Zamak olarak senelerden beri başarılı bir şekilde yürütüyoruz. Siz de işletmenizin ihtiyaç duyduğu parça imalatlarında Zamak enjeksiyon döküm hizmeti alacaksanız, tercihinizi mutlaka Berk Zamak'tan yana kullanmanızı öneriyoruz.

Sahip olduğumuz yeni nesil döküm makineleri sayesinde en karmaşık tasarımların dahi kalıbını hızlıca alıp Zamak alaşımı ile mükemmel kalitede üretimini gerçekleştirebiliriz.

Zamak Enjeksiyon Dökümün Avantajları

Akla gelebilecek hemen her değerlendirme kriterinde Zamak diğer metal alaşımların önündedir. Enerji ve maliyetler, döküm maliyetinin amortismanı, erime ısısı, işleme süresi, ortaya çıkan nihai ürünün dayanıklılığı… Tüm bunlarda Zamak'ın hayli avantajlı olduğu tartışmasız bir gerçek.

Zamak parçaları çok dayanıklıdır

İlk defa duyan birisi erime ısısı düşük olduğu için Zamak enjeksiyon dökümüyle elde edilen parçaların dayanıksız olduğunu düşünebilir. Ancak durum bunun tam tersidir. Hafifliği ve düşük erime sıcaklığı sayesinde işlemesi kolay olan Zamak buna rağmen oldukça dayanıklıdır. Aksi takdirde otomotiv, elektrik ve beyaz eşya gibi farklı sektörlerde kullanılamazdı.

Bu arada Zamak alerjik bir alaşım değildir. Yani insan hayatına hiçbir şekilde olumsuz etki etmez.

Zamak ile kusursuz parçalar üretilebilir

Alaşımı tercih sebebi kılan en önemli özelliklerinden biri hatasız ve kusursuz parça üretimini sağlıyor oluşudur. Malum, kalıp alındıktan sonra ortaya çıkacak parçanın çapaksız ve kusursuz olması nihai hedeftir. Bünyesinde barındırdığı Çinko bileşeni sayesinde Zamak alaşımı gayet iyi sonuç verir. Kalıbın tamamını doldurur ve ortaya muhteşem parçalar çıkarılabilir.

Ek olarak Zamak, oldukça güzel bir metaldir. Herhangi bir renge boyanabilir ve hatta kromla bile kaplanabilir. Gümüş gibi kirlenmez veya kararma yapmaz. Zaten bu sebeple duvar lambalarında ve kapı tutacaklarında Zamak ürünlerine rastlayabilmek mümkün. Zamak'ı işlemesi çok kolaydır

Daha önce de bahsettiğimiz üzere Zamak alaşımında Çinko bulunur. Bu ham madde sayesinde Zamak kolayca şekil alabilir ve işlemesi kolaydır. Böylelikle oldukça karmaşık tasarımlı parçaların üretimi tam isabet ve kusursuz temizlikle mümkün hale gelir. Zamak'ı oluşturan diğer ham maddeler de parçanın formunu uzun yıllar boyunca korumasını sağlar. Aksi halde mobilya ve otomotiv sektörü gibi dayanıklılığın aranan özellik olduğu sektörlerde Zamak karşımıza çıkamazdı.

Zamak kalıpları daha uzun ömürlüdür

Zamak alaşımı ile üretilen kalıpların diğer metal rakiplerine kıyasla çok daha uzun ömürlü ve dayanıklı olduğunu belirtmekte fayda var. Seri üretimine ihtiyaç duyduğunuz parçalar için yüksek döngüde bozulmayacak bir kalıp arayışınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Berk Zamak olarak müşterilerimize Zamak kalıp döküm hizmeti de sunuyoruz.

Avantajları saymakla bitmeyen Zamak'ın çok ufak bir kusuru var: Nemi hiç sevmiyor! Oldukça hafif, dayanıklı ve uzun ömürlü bir metal olmasına rağmen neme maruz kaldığında deforme olabilen Zamak'ın mahir ellerde üretilmesi bu yüzden çok önemli. Berk Zamak'la çalışmaya karar verdiğiniz takdirde böyle bir sorun yaşamayacağınızı temin edebiliriz. Aralarında dünya devi markalarında olduğu referanslarımız, uzmanlığımızın bir göstergesi sayılabilir.

Zamak Enjeksiyon Döküm Fiyatları

Hemen her sektörde olduğu gibi Zamak enjeksiyon döküm sektöründe de tek bir fiyat listesi yoktur. Üretimini gerçekleştirmek istediğiniz kalıbın karmaşıklığı, detayları ve zorluğuna göre fiyat değişiklik gösterir. Berk Zamak olarak biz de müşterilerimizin istek ve talepleri doğrultusunda uygun maliyetli çözümler sunmaya gayret ediyoruz.

Şayet siz de Zamak enjeksiyon döküm fiyatı almak istiyorsanız bizimle iletişim formunu kullanarak irtibat kurabilirsiniz. Keza "Teklif al" sayfasından da hazırlamış olduğunuz çizimi yükleyebilirsiniz. Mesai saatleri içerisinde müşteri temsilcilerimiz size ulaşıp hem fiyat bilgisi verebilir hem de varsa merak ettiğiniz soruları cevaplandırabilirler.

Bize Ulaşın
HEMEN ARA