Makine Parça Kalıpları İmalatı

Endüstriyel ürünlerin görüntülerinin altında pek çok parça bulunuyor. Bu ürünler işlevini yerine getirebilmesi için büyüklü küçüklü birçok parçaya ihtiyaç duyuyor. Savunma, otomotiv gibi çeşitli sanayi alanlarında kullanılan bu araçların önemi oldukça büyüktür. Birinin bile eksik olması makinelerin işlevini yitirmesine sebep olacaktır. Firmamız, hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bu parçaların ve enjeksiyon kalıp imalatının üretimini titizlikle gerçekleştirmektedir. Uzman kadromuzun teknik bilgisi sayesinde makine parça kalıpları ve yedek parça üretimi gerçekleştirmekteyiz.

makine parça kalıpları imalatı

Makine parça kalıpların imalatına, bizimle çalışan müşterilerimizin talebine göre başlatıyoruz. Alanında donanımlı mühendis ekibimiz tarafından talep edilen ürünün çizimi uygun görülürse, makine kalıp tasarımını oluşturuyoruz. Özel bilgisayar programlarımız yardımıyla istenen ölçüde ve biçimde üç boyutlu prototipleri tasarlıyoruz. İstenen makine parçalarının çizimini müşterilerimizin direktifleri ile çizdikten sonra, onay aşamasına geçeriz. Bu esnada tasarımda değiştirilmesi gereken yerler olursa, tekrardan iletişime geçilerek çizimi yeniden oluşturmaktayız. Uzman ekibimiz sayesinde çizimleri özenli ve hızlı bir şekilde planlıyoruz. 

Onay aşamasını tamamlayıp geçtikten sonra, yedek parça imalatı süreci ekibimizce hızlı bir şekilde başlatılır. Titiz bir şekilde hazırladığımız tasarım dijital beyinlere sahip olan makinelere aktarılır. CNC denilen bu makineler, cihaz her açılıp kapandığında belli bir sayıda kalıp çıkarır. Yedek parçaların bilgisayar ortamında hazırlanan tasarımları bu makinelerde kabaca işlenir. 

CNC makinelerinden sonra erezyon makinelerine gönderilen yedek parça kalıpları, bu gelişmiş araçlarda en ince ayrıntısına kadar işlenir. Makine yedek parçalarının son halinin verileceği bu kalıplar, hata payı sıfır olarak şekillenir. Kesme kalıpları ile devam eden bu işlem, ekibimiz tarafından sürekli denetlenir. Makine kalıp, plastik kalıplar, metal parça kalıplarının bu araçlarda oluşturulmasının ardından enjeksiyon makinelerine gönderilir. Enjeksiyon makineleri, son hali verilen kalıplara ham maddenin doldurulmasını sağlar.

Metal ya da plastik parça çeşitleri bu enjeksiyon makinelerinde son haline kavuşurlar. Enjeksiyon kalıp imalatında makineler için ihtiyaç duyulan parça hangi ham maddeden yapılacaksa, o madde uygun sıcaklıklarda eritilir ve enjeksiyon makinelerinden kalıplara doldurulur. Plastiğin erime ısısı 100 ila 300 derece arasında değişirken; bu sayı zamakta 400-450, alüminyum malzemede ise 500-700 derecedir. Plastik parçalarda plastik enjeksiyon kalıp makineleri, metal parçalarda ise metal makineleri bu işlem için kullanılırak enjeksiyon kalıp imalatını gerçekleştirmiş olur.

Makine yedek parçalarında kullanılacak ürünlerin bileşeni belirlendikten ve enjeksiyon makinesiyle kalıplara doldurulduktan sonra, talep edilen ürünün istenen şekline ulaşmaktayız. Kapalı alanda konumlanmış son teknoloji makinelerimiz, çevrede gürültü ve kirlilik yaratmaz. Son teknolojiye sahip araçlarımız ile sizlere layık hizmet vermekteyiz.

Makine Yedek Parçaları Nedir, Ne İşe Yarar?

Kullanıcılar, sahip oldukları ürünleri neyin oluşturduğunu bilmek isteyebilir. Özellikle bu makinelerin imalat bölümünde yer alacak olanlar, ürünleri tanımak isteyenler ve tamiratında uğraşanlar bu parçaların ne olduğunu bilmelidir. Organize sanayi alanında hizmet veren firmamızdan, hangi ürünlerin kalıp ve parça imalatını yapabileceğimizi öğrenebilirsiniz. 

Rulmanlar, makinelerde görülmesine alıştığımız yedek parçalardan biridir. Her araçta karşımıza çıkabilecek bu parça, halka şeklinde bir yapıya sahiptir. Makinelerde birbirine zıt bir şekilde dönen parçalar sürtünme kuvveti yaratır. Bu sürtünme, dozu aşıldığı zaman yüksek ısıya ve parça aşınmasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için rulmanlar kullanılır. Rulmanlar, yapısı itibariyle oluşacak sürtünmeyi en aza indirecek ve bu sayede cihazdan sağlanacak maksimum performansı az bir eforla sağlayabilecektir. 

Cıvatalar, tüm endüstri alanlarında fazlaca kullanılan, küçük ama etkili bir parçadır. Sökülebilen parçaların birleşmesini sağlayan cıvatalar klasik vidalardan çok daha etkilidir. Daha sağlam sıkma etkisi olan cıvatalar sayesinde daha dayanıklı ürünler üretilebilir. Cıvatalar, parçanın arkasına geçiş yapmadan birleştirmeyi gerçekleştirmez. Eğer cıvata sağlamlığını malzemeyi delmeden bulmak istiyorsanız, perçin kullanabilirsiniz. Silindir bir parçaya sahip olan perçin, birden çok malzemeyi çok ince olsalar bile birleştirebilir.

Cıvatanın etkisini yitirmemesi adına, parçanın daha dirençli hale gelmesini istiyorsanız yaylı rondelaları kullanabilirsiniz. Yaylı rondelalar, cıvata ya da vidanın altına konularak bağlantının daha sıkı olmasını sağlar. Pernolar, çalışma şekli itibariyle cıvataya benzeyen parçalardır. Sökülebilen ve çözülebilen parçalarda kullanılan bu araç, genelde otomotiv sektöründe kullanılır.

Kalemlerde bile karşımıza çıkan yaylar olmadan makine üretimi düşünülemez. Yaylar esnek yapıları sayesinde yüklenen kuvveti kontrol edebilir ve dağıtabilir. Kuvvetin gücünü de ayarlayabilen bu parçalar sayesinde makine deformasyona uğramaz.

Tüm bu parçalar ve daha fazlasını ürettiğimiz firmamızla sizlere hizmet vermeyi sürdürmekteyiz. Özenli ve hızlı bir şekilde ürettiğimiz makine parçaları, pek çok büyük sektöre gönderilmektedir. İşini gayretle yapan firmamız sizlerin talebi doğrultusunda hizmet sağlamaya devam etmektedir. 

Bize Ulaşın
HEMEN ARA