Kalıp Tasarımı ve Üretimi

)

Şirketimiz İSO 9001:2015’e göre hazırlanmış ve kaliteyi arttırmak için sürekli güncellen bir kalite kontrol sistemi kullanmaktadır. Üretim kalitesini yükseltmek, olası hataların önüne geçebilmek için:

 1. Müşterilerimiz parça üretimi talebi bulunduğunda, bu parçanın yapılıp yapılamayacağı çizimler üzerinden incelenir. Eğer mühendislik departmanımız bu ürünün üretilebileceğini onaylar ise size fiyat teklifi paylaşıyoruz.
 2. Projenin müşteri tarafında onaylanması durumunda:
  • Dökümde kaliteyi benimseyen bir şirket olarak, Müşteri ihtiyaç duyduğu ürün miktarını sipariş eder.
  • Kalıp maliyetinin 50% ön ödeme olarak alınır.
  • Kalıp tasarımı müşteri onayına sunulur.
  • Müşteri tarafından gelen onay üzerine kalıp imalatı başlar.
  • Ölçüsel ve kimyasal analizler tamamlandıktan sonra ürünün müşteri onayına sunulur.
  • Müşteri tarafından gelen onay üzerine seri üretime başlanır.
 1. Kalıpların üretim süreci, öncesi ve sonrasındaki periyodik bakımları, istenilen bir revizyon işleminde kalıp üzerinde yapılması gerekilen değişiklikler ve seri üretim verimliliğin arttıracak hizmetlerin hepsi firmamız tarafında sağlanmaktadır.

Kalıp Tasarımı ve Üretimi

Kalıp tasarımı ve üretimi konusunda tecrübeli ekibimiz, uzman teknik kadrosu ve gelişmiş üretim parkuruyla hizmet vermektedir. Müşterilerinin ürün taleplerine ilişkin olarak detaylı analizin yapılmasının ve ürüne ait 3B geometrisinin oluşturulmasının ardından, taahhüt edilen süre içerisinde kalıbı kullanıma hazır hale getirmektedir.

Kalıp Üretim Süreci

Kalıp üretim sürecini, parçanın modellenmesi, kalıbın tasarlanması, kalıp detay tasarımının yapılması, kalıp üretimi ve kalıbın onayı gibi bölümlere ayırabiliriz. “Kalıp tasarımı nasıl yapılır?” sorusuna verebileceğimiz en güzel cevap ise bu aşamaların eksiksiz ve kusursuz olarak tamamlanmasıdır diyebiliriz. Kalıp ürün tasarımında her bir aşamada bilgisayar destekli çizim programlarından yararlanılır, adım adım simülasyon yapılır ve olası hatalara erken müdahalede bulunularak en az hata ile üretim sürecine dahil edilmesi planlanır. 

Kalıp Tasarımı

Kalıp tasarımı nedir? Kalıp tasarımı, kalıpların boyutlandırılması ve konumu, kesme kenarlarının boyutlandırılması, hassasiyetinin belirlenmesi, soğutma tekniklerinin belirlenmesi gibi üretim süreci öncesi yapılan ve nihai üretim proseslerinin belirlenmesine imkan veren çalışmalar bütünüdür. Firmamızdan talep edilen kalıplara ilişkin olarak tüm bu detaylar, kalıp tasarımı aşamasında belirlenir ve sonraki aşama olan kalıp detay tasarımının yapılması aşamasına geçilir. 

Ürün kalıp tasarımında müşteriden, ürüne ait 3d-2d dataların alınması ve yıllık adet bilgileri gibi detayların belirlenmesini müteakip üretimi gerçekleştirilecek olan ürüne ait fonksiyonel ve kritik bölgelerin belirlenmesi konusunda mutabakata varılır. Ayrıca ürünlerin teknik resim toleranslarına ilişkin analizler yapılır. 

Kalıp Detay Tasarımı

Kalıp detay tasarımında ise kalıpların göz sayısı belirlenir, kalıp ebatları belirlenir ve enjeksiyon makinesine göre kapama kuvveti hesabı yapılır. Belirlenen tüm bu faktörlere göre bir zaman programı oluşturulur. 

Kalıp tasarımına başlandıktan sonra, parçanın özelliklerine ve yıllık parça üretim sayısına göre kalıp malzemeleri belirlenir. Teknik ekibimizin yaptığı bazı analizlere göre ütüleme, soğutma, çarpılma ve doldurma fazları hesaplanır. 

Kalıp Üretimi

Yukarıda belirttiğimiz ürün ve kalıp tasarımı sürecini takiben kalıp üretim dosyası oluşturulur ve üretim sorumlusuna devredilir. Berk Zamak Döküm’ün gelişmiş üretim parkuru ve yüksek teknolojili CNC tezgahları kullanılarak kalıba ait tüm alt parçaların imalatı gerçekleştirilir. Tüm bu süreç, alanının en iyi profesyonelleriyle yürütülür. Kalpların alt bölümünü ilgilendiren montajlar meydana getirilir. Kalıplara alıştırma işlemi uygulanır. Ayrıca bazı parçalara ısıl işlem uygulanır. 

Kalıp üretimi aşamasında, harici tüm işlemler gerçekleştirilir. Bu evrede kalıpların erkek ve dişi tarafları bir araya getirilerek genel bir değerlendirme ve gözden geçirme yapılır. Son olarak kalıplar kapatılır. Su ve hidrolik bağlantıları da gerçekleştirilerek kontroller yapılır. Ayrıca kalıbın tanımlanması için kalıba etiketleme yapılır. Parça üretiminin daha güvenli hale gelmesini sağlayan kalıp kilitleri de kalıba monte edilir ve ilk numune için tüm kalıp sistemi kullanıma hazır hale getirilir. 

Gözden Geçirme ve Onay

Kalıp tasarımı süreci boyunca müşterilerimiz her aşamada bilgilendirilir. Olası değişiklikler hakkında bilgilendirilir, kalıp iyileştirmeleri hakkında bazı önerilerde bulunulur. Firmamız tarafından yürütülen tüm kalıp çalışmaları, nihai ürünün kusursuz şekilde üretilmesi ve yüksek kalite standartlarına sahip olması amacına hizmet eder. Gözden geçirme işlemleri tamamlandıktan sonra müşterinin onayına sunulan kalıp, gelen onay üzerine seri üretime hazır hale getirilir.

Performans İyileştirme ve Periyodik Bakım İşlemleri

Üretimi gerçekleştirilen kalıpla ilgili talep edilen revizyon değişiklikleri, seri üretim performansının iyileştirilmesi ile ilgili çalışmalar ve kalıpların periyodik bakımları, firmamız tarafından hizmete dahildir. 

Kalıp tasarımı ve üretimi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve fiyat teklifi talebinde bulunmak için Berk Zamak Döküm olarak firmamızla iletişime geçebilirsiniz. 

HEMEN ARA