Zamak Alaşımları Yeniden Değerlendirilebilir mi?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Zamak Alaşımları Yeniden Değerlendirilebilir mi?

Geleneksel döküm alaşımları arasında son dönemlerin en popüler hammaddesi olan Zamak; Çinko, Bakır ve Alüminyumun belirli oranlarda bileşimini meydana getirir. Bir Çinko-Alüminyum grubuna dahil olan Zamak’ı, diğerlerinden ayıran en önemli fark; içerdiği %4’lük Al (Alüminyum) oranıdır. 

İşlenebilir alaşımlar ve döküm alaşımları olarak iki ana grupta ele alabileceğimiz Zamak alaşımları (Çinko alaşımları), özellikle serti üretime uygunluğu nedeniyle imalat sektörünün vazgeçilmezleri arasındadır. 

Zamak Alaşımlarının Geri Dönüştürülebilir mi?

Geri dönüştürülebilme ve yeniden şekil verilebilme gibi kabiliyetleri, Zamak alaşımlarına talebin artmasındaki bir diğer nedendir. Çinko metal grubu alaşımlardan birisi olduğundan, yüksek yeniden değerlendirilebilme oranı ile dikkat çekmektedir. Zamak’ın tekrardan işlenebilmesi için çinkonun ergitme yöntemiyle sıvı hale getirilmesi gerekir. Üretim sırasındaki proses artıkları, Çinko ergitme prosesleri aracılığıyla ikincil üretime kazandırılır. 

Zamak alaşımlarının yeniden değerlendirilmesine ilişkin oranlara baktığımızda;

  • %40 - 45 Pirinç sanayi
  • %25 - %30 Galvaniz sanayi
  • %15 - %20 Döküm sanayi
  • %5 - %10 Üretim tozu 

İlgili sanayilerin büyük bir oranda üretimde kullandığını söyleyebiliriz.

Zamak Alaşımlarının Kullanım Alanları

Zamak alaşımları, günümüzde pek çok endüstride kullanılan popüler bir Çinko alaşımıdır. Bileşimi %94’ün üzerinde Çinko içeren bu alaşımlar, çevreye dost ürünler arasında yer almaktadır.

Çinko alüminyum alaşımları, iyi mukavemet, korozyon direnci ve sertlik sergileyen yüksek performanslı alaşımlardır. Yaygın çinko-alüminyum alaşımlarından bazıları, sayıların alüminyum konsantrasyonunu temsil ettiği ZA8, ZA12 ve ZA27'dir. 

Zamak türü alaşımları (Zamak2, Zamak3, vb.) metal şekillendirme kalıpları, plastik enjeksiyon araçları, endüstriyel bağlantı parçaları ve dişliler gibi üretim prosedürlerinde çokça kullanılır.

ZA27 alaşımı, optimum güç gerektiren uygulamalar için uygun hafif bir alaşımdır. İyi mukavemet, sertlik, yataklama ve sürünme özellikleri sergiler. 

Zamak alaşımları ayrıca büro makineleri, madencilik, otomotiv, oyunca, hazır giyim, hırdavat ve ziraat gibi sektörlerde de kullanılır.

Bize Ulaşın
HEMEN ARA