5 Eksenli CNC

)

5 eksenli CNC işleme, bir parçayı ya da kesme takımını aynı anda beş farklı eksen boyunca hareket ettirmek amacıyla bir CNC kontrol kullanma işlemine verilen isimdir. Bu işlem aslında çok karmaşık parçaların da işlenmesine fırsat tanır. Bu yüzden 5 eksen işleme, medikal uygulamaları ve havacılık söz konusu olduğunda son derece popülerdir.


Eksen konumları kendi içerisinde farklı gruplarla değerlendirilir. Günümüzde eksenlerin konumları, tam olarak tarif edilemediğinden dolayı karıştırılabilir. Eksenler başlıca şu şekilde sıralanabilir:

  • X, Y, Z Eksenleri: Kartezyen Koordinat sistemine göre X, Y, Z eksenleri, doğrusal olarak hareket ettiğinde 5 eksenli işleme de yer alan beş eksenin üçünü kapsar,
  • A ve B, C Ekseni: A: Y ekseni, sadece üç boyutlu uzayda bir nokta olarak konumu tanımlamak yerine, yönelimi tarif etmek için kullanılır. Buna bağlı olarak bir objenin döndükçe düzlemsel hareket ettiğini ve yuvarlandığını varsaymak gerektiğinde, bu objenin yuvarlanması dördüncü eksen ya da A ekseni olarak nitelendirilir. B: Y ekseni ise kendi etrafında dönme ekseni olarak bilinir. Aynı yuvarlanma düzlemi içerisinde, objenin farklı açıda yuvarlanmaya devam etmesi ise beşinci eksen ya da B ekseni olarak bilinir. C: Z ekseni, kendi etrafında dönme ekseni olarak tanımlanır. Yuvarlanma yöneliminin dik ve yatay işleme merkezlerinde Z ekseni düzlemi etrafında hareket ettirilmesi, altıncı eksen ya da C eksenidir.

5 Eksenli CNC İşlemenin Sunduğu Avantajlar

5 eksenli işlemenin sunduğu en önemli avantaj, karmaşık şekillerin tek bir ayarlama ve bağlamada işlemesidir. Bu, bir dizi bağlamada işin gerçekleştirilmesi ile kıyaslandığında, çok daha fazla işleme verimliliğini sağlarken diğer yandan fikstürlerin hazırlanması için gereken maliyeti ve zamandan tasarrufu sağlar. Bununla birlikte çoklu ayarlarla, parça hareket ettirildiğinde her zaman yanlış pozisyonlama olasılığı bulunur.

Takımın ya da tablanın açılı ve simultane çalışma yeteneği optimum kesme pozisyonunu, sürekli talaş yükünü korumak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Bu durum takım ömrünü ve buna bağlı olarak döngü süresini maksimum seviyede sürdürmesine sebep olmaktadır. Kesici takım ya da tablayı yatay pozisyona getirme yeteneği, takım tutucuyla çarpışma ihtimalini önlerken, diğer yandan parça geometrisine çok daha iyi bir erişim sağlar. Daha kısa kesicilerin kullanılması durumunda, üç eksenli makinelerde derin maça ya da oyukların işlenmesiyle sonuçlanabilen takımın titreşiminin azalmasını sağlar. Bu durum daha yüksek kalite standartlarında bir yüzey finişinin elde edilmesini sağlar. Ayrıca zaman alıcı olan el ile parlatma işlemine olan ihtiyacın azalmasını sağlarken, bazı durumlarda ortadan kaldırdığı görülür.

Beş eksenli işlemenin kullanılmasının bir diğer önemli faydası ise, oldukça karmaşık parçaların söz konusu olmasıdır. Prototipler ve çok sayıda küçük parçaların işlenmesi daha uygun maliyetli ve hızlı olacaktır. Buna bağlı olarak beş eksenli işleme, deliklerin delinmesinde de çok büyük bir zaman tasarrufu sağlar. Beş eksenli CNC işleme tezgahlarının sağladığı bu yüksek hareket kabiliyeti sayesinde sunulan özgürlük sayesinde, tasarım mühendisleri çok daha yenilikçi tasarımlara imza atabilir. Bu durum hayal güçlerinin sınırlarını engelleyen faktörlerin ortadan kalmasıyla yenilikçi ve özgün iş çözümlerinin ortaya çıkmasını sağlar.

Günümüzde modern teknolojinin her geçen gün gelişmeye devam etmesi, güçlü kesici takımların işbirliği içerisinde işleme tezgahlarının çok daha fazla rağbet görmesine neden olmaktadır. Bu rağbet içerisinde en çok ön plana çıkan ise 5 eksenli işleme takım tezgahlarıdır. İşlenmek istenilen iş parçasının, CNC kontrol ünitesine sahip bir takım tezgahı tarafından 5 farklı eksen boyunca hareket ettirilerek işlenmesidir. Beş eksenli CNC işleme tezgahlarının sunduğu avantajlar maddeler halinde belirtilmek gerektiğinde:

  • Karmaşık parçaların tek bir ayarlama sayesinde, çok daha fazla sayıda üretilmesini sağlar. 3 eksenli makinelerde yanlış hizalama yapmak daha yüksek maliyet ve diğer ek maliyetlere neden olabildiğinden, birden fazla ayar yapmak gerekir. 5 eksenli makinelerde ise bu karmaşık şekilleri işlemek için tek bir ayar kullanılmalıdır. Bundan dolayı verimliliği artırmak ve zamandan tasarruf ederken maliyetleri azaltmak ve operatör hatalarını önlemek mümkündür.
  • Standart 3 eksen işleme tezgahlarına göre daha kısa termin sürelerine sahip olduğunda, üretim ve nakit artışı olması kaçınılmazdır,
  • İş parçası bağlama konusunda daha az bağlama elemanı kullanır ve bu sayede zamandan tasarruf sağlar,
  • Daha az sayıda bağlama ve sökme işlemi sonucunda, yüksek parça hassasiyeti oluşur,
  • Yüksek kesme hızlarına ek olarak, daha kısa kesme takımları kullanabilme ve daha düşük titreşim oluşmasına neden olur,
  • Yüksek hassasiyete sahip parça işleme sonucunda, hassas üretimin söz konusu olduğu sektörlerde çalışabilme olanağı sunar,
  • 5 eksenli işlemede talaş yükünü sabit tutma özelliğine sahiptir. Bundan dolayı optimum kesme konumunu korumak mümkün hale gelir. Bundan kaynaklı takımın döngü süresini ve hizmet ömrünü iyileştirerek daha uzun süre kullanmak kolaylaşır,
  • 3 eksenli makinelerde her yüz için çeşitli ayarlar gerekirken, 5 eksenli işlemeden farklı kompozit açılara sahip bir dizi delik işleme seçeneğine sahip olmak mümkündür. Bu durum ise önemli ölçüde zamandan tasarruf sağlar.

Buna bağlı olarak 5 eksenli CNC işleme tezgâhlarının beraberinde birçok avantajı getirdiği söylenebilir. Her geçen gün daha da gelişmiş sistemler sayesinde, üretimler oldukça kısa sürerken daha hassas olabilir. 5 eksenli işleme, verimli bir şekilde işlemek istediğiniz parçaları boyut ve biçim bakımından şekillendirmek konusunda sınırsız olanaklar sunar.

Bu üretim yaklaşımı, özellikle de havacılık endüstrisinde çok yaygın bir şekilde kullanılır. Bundan dolayı sunduğu birçok kullanışlı özellikten kaynaklı, daha fazla endüstride kendine yer bulmayı başarmıştır. Ayrıca buna ek olarak sektörler içerisinde öne çıkan petrol, gaz, tıp, alternatif bir enerjidir.

5 eksenli üretim ile 3 boyutlu baskı arasında oluşan temel fark, 5 eksenli işleme ile yapılan üretimin malzeme çıkarmaya, 3 boyutlu baskının ise malzeme eklemeye dayalı bir çalışma prensibine sahip olmasıdır. Bundan dolayı iki yaklaşım birbiri ile koordineli şekilde kullanılabilir. Ancak birini diğerinin yerine kullanmak mümkün değildir. Buna ek olarak karmaşık parçaların, farklı malzemelerin ve ağır iş yükünün olduğu bir ortam için 5 eksen çok daha iyi bir tercih haline gelir. Sadece bazı parçaları tasarlamak ve prototipleme işlemi için 3 boyutlu baskıyı kullanmak gerekir. 5 eksen CNC işleme, verimliliği artırma, takım ömrünü ve döngü sürelerini kısaltma konusunda oldukça başarılıdır.

Berk Zamak Her Daim Kaliteyi Sunar

Bununla birlikte üretim yaparken teslimat süresini hızlandırmak gibi avantajları da vardır. Ancak bu avantajları kendiliğinden elde etmek pek mümkün değildir. Dolayısıyla bu avantajlardan faydalanmak için, kurulumu en doğru şekilde yapabilecek insan gücüne ihtiyaç vardır. İstenilen sonucu elde edebilmek, herhangi bir parçayı işlemekten çok daha fazlasını gerektiren eğitim, personel ve iletişimle doğru orantılıdır. İlk etapta üretim yapılması imkânsız gibi görülen parçaları 5 eksenli CNC işleme ile üretmek çok kolaydır. Bu gelişmiş teknoloji, tek bir kurulum yaparak birden fazla karmaşık şekli delme ve kılavuz çekmek gibi işlemleri kısa süre içerisinde yapabilmenizi sağlar. Sadece bir ayarı yaparak, üretmek istediğiniz karmaşık geometrilerin kombinasyonlarını üretebilir ve bu pratik 5 eksen CNC işlemenin sunduğu avantajlardan dilediğiniz şekilde faydalanabilirsiniz.

Bu anlamda tercih edilen firmanın kalitesi de çok önemli bir detay olarak karşınıza çıkar. Aksi takdirde beklediğiniz performansı bulamazsınız. Berk Zamak bu konuda her zaman üst düzey kalite standartlarında hizmet deneyimini yaşamanızı sağlayan, döküm ve basınçlı döküm gibi uygulamalarda her zaman gelişmiş teknolojiden sınırsızca faydalanmayı hedefleyen nitelikli bir firmadır. 30 yıldan fazladır döküm söz konusu olduğunda kaliteye ve nitelikli hizmet anlayışına ulaşmanızı sağlayan firmamız, bu konuda sorunlarınıza akılcı çözüm sunarak müşteri odaklı çalışmaya ve her geçen gün büyümeye devam eder.

 Berk Zamak 5 eksenli CNC işleme konusunda x ve y koordinatları üzerinde çok hassas bir tarama ile çalışmalarını yürütürken, diğer yandan ürünün cihaz içerisinde sorunsuz bir şekilde dönebilmesini hedefler. Sizde Berk Zaman kalitesini ve verdiği güveni deneyimleyerek sektörde fark yaratmak istiyorsanız, web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

HEMEN ARA