Plastik Parça İmalatı Nedir?

Plastik günlük hayatın ve kullanılan tüm ürünlerin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Cep telefonlarımızdan suların muhafaza edildiği şişelere kadar, tüm eşyalarda plastik kullanılıyor. Kullanılan ve üretilen her plastik parçanın farklı bir şekli bulunuyor. Her plastik aracın kullanım amacına göre şekli oluşturulur, tasarımı tamamlanır ve plastik ürün son haline gelerek sizlere sunulur.

plastik parça imalatı nedir?

Plastik parçaların üretim süreci müşterileri bekletmeden firmamızca hızla yapılır. Parça üretimine uygun tasarlanan çizimler ve makineler ile plastik araç gereçleriniz çabucak oluşturulur.  Firmamız bünyesindeki son teknoloji makineler sayesinde, talep edilen plastik parçayı pürüzsüz bir şekilde üretiriz.

Plastik parçalar tahmin bile edilemeyen pek çok alanda karşınıza çıkabilir. Otomotiv, inşaat, sanayi başta olmak üzere tüm alanlarda plastiklerle karşılaşmaktayız. Bu nedenle plastik parçaların kusursuz şekle sahip olması oldukça önemlidir. Herhangi bir sorunla karşılaşmadan, ürünlere uyumlu plastik parçaları üretmekteyiz. Özenli çalışmamız ile beraber talebinize uygun plastik parçaları tek seferde ortaya çıkarırız.

Plastik Parça İmalatı Süreci Nasıl İlerler?

Plastik parça üretimi, metal parça üretim süreçleriyle aynı aşamalarda işler. Plastik üretiminin metal üretiminden farkı ısınma-soğuma sıcaklıkları ve hammaddeleridir. Plastik parça imalatı süreci tasarım, prototip ürünü ortaya çıkarma ve son şekillendirme olmak üzere aşamalar halinde ilerler.

İmal süreci, müşteri talebiyle başlar. Ürünün tasarımı, hangi amaçla kullanılacağı ve parçanın istenen boyutu müşteri tarafından iletilir. Talep edilen özelliklere göre bilgisayar ortamında özel programlarca ürünün 3D tasarımı hazırlanır. 3 boyutlu görüntülerde, çizimlerin her yönünü görmek mümkündür.

Hazırlanan bu taslak çizimler, müşterilere sunulur ve değişmesi/çıkarılması gereken noktalar tespit edilir. Eksik kısımlar varsa, 3D çizimde noksan olan bölümler değiştirildikten sonra tekrardan müşteri ile iletişime geçilir. Herhangi bir sorun kalmadıysa onay alınır ve plastik parça kalıp üretimine başlanır.

Tamamlanan prototipler 2344 çelik de denilen sıcak iş çeliklerine işlenir. Özel bilgisayar ortamı bulunan CNC makinelerine, hazırlanan tasarım aktarılır ve istenen kalıp genel hatlarıyla oluşturulur. Ardından, oluşturulan kalıp erezyon makinelerine gönderilir ve asıl kalıp tüm detaylarıyla işlenir.

Kalıp tamamen ortaya çıktıktan sonra plastik enjeksiyon makinesine bağlanır. Plastikler, 100 ila 300 derece arası sıcaklıklarda eritilir. Eriyen hammadde, plastik enjeksiyon makinesinde bulunan kalıba dökülür ve plastik parçanın imalatı sağlanır. Bu makineler her açılıp kapanma yaptığında parçalar tamamen hazır hale gelir. Metal parça üretiminden genel olarak farkı olmayan plastik parça imalatı, firmamızca en hızlı ve kusursuz bir biçimde yapılır. Müşteri taleplerini dikkate alarak ürettiğimiz parçalar kısa sürede kullanıma hazır hale gelir.

Bize Ulaşın
HEMEN ARA