Plastik Parça Üretimi

Plastik, insanlar açısından günlük hayatta neredeyse tüm ürünlerde kullanılan dayanıklı ve ucuz bir malzemedir. Teknolojik cihazlardan, basit mutfak gereçlerine kadar sürekli olarak kullandığınız her şeyde bu malzeme kullanılmaktadır. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için oldukça kullanışlı olan bu malzemelerin farklı şekilleri bulunmaktadır. İhtiyaçlara göre tasarlanan plastik parçalar, basit bir üretim sürecine sahiptir. Bununla birlikte imalat sürecinde, plastik kalıpların doğru şekilde hazırlanması önemli bir husustur.

plastik parça üretimi

Plastik Parça Üretim Süreci

Plastik parçaların üretiminde öncelikle tasarım süreci vardır. 3D modellemenin ardından plastik üretimi sürecinin ilk aşaması prototip ürünün ortaya çıkmasıdır. Bunun ardından ise son şekillendirme aşaması gelir. Eğer bu prototip, istediğiniz ölçülerde, tasarımda ve kalitedeyse seri üretim süreci başlayabilir. Plastik enjeksiyon makineleri yardımıyla istenen her türlü tasarımın üretimi gerçekleştirilebilir.

İmalat sürecine girecek olan parçanın kullanım amacı, tasarımı ve boyutları müşteri tarafından iletilir. Talep edilen özelliklere bağlı olarak, özel bilgisayar programları kullanılır ve 3D tasarımlar hazırlanır. Bu tasarımlarda, çizimleri her yönüyle görmek mümkündür. Hazırlanan tasarımda eksik kısımlar varsa müşteri tarafından iletilir ve bu kısımlar yeniden tasarlanır. Sonrasında ise onay alınır alınmaz plastik parçanın seri üretimi başlar.

Seri üretim, üretim sürecinin en zahmetli ve zaman alan kısmıdır. Bu zaman, plastik parçanın boyutlarına, ağırlığına ve maliyetine göre değişir. Plastik hammadde enjeksiyon makinesinde 100 ila 300 derece arasındaki sıcaklıklarda eritilmektedir. Eriyen hammadde kalıplara dökülür ve bu sayede üretim sağlanır.

Plastik Parça Üretiminde Firma Seçimi

Tasarım, modelleme, prototip ve seri üretim; plastik parça üretim faktörleri arasında yer almaktadır. Bu faktörlerin tamamının doğru ve sağlıklı biçimde ilerlemesi istediğiniz sonuçları almanız bakımından son derece önemlidir. Bu açıdan doğru bir firmayla çalışmanız gerekir.

Plastik parça üretiminde firma seçerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta üretim gücü olmalıdır. Bir firma ne kadar fazla üretim gücüne yani modern cihazlara ve kapasiteye sahipse, sizin açınızdan o kadar faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra plastik imalatında deneyimli bir firma, potansiyel sorunları ortadan kaldıracaktır. Firma seçiminde dikkat edeceğiniz bir diğer konu ise fiyatlar olacaktır.

Berk Zamak Kalıp ve Döküm olarak, plastik parça üretimi konusundaki taleplerinize, 24 saat içerisinde avantajlı tekliflerimizi sunuyoruz. Bunun yanı sıra AR-GE departmanımız, plastik parçalarınızın tasarımını geliştirme konusunda size yardımcı olmaktadır. Deneyimli ve profesyonel ekibimizin yanı sıra, ileri teknoloji makinelerimizde ürettiğimiz plastik parçalarla tüm ihtiyaçlarınıza cevap veriyoruz. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, avantajlı tekliflerimizden faydalanabilirsiniz.

Bize Ulaşın
HEMEN ARA