Krom Kaplamalar ve Özellikleri

Krom kaplama Türkiye pazarında yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Sağladığı avantajlar nedeniyle birçok sektörde üretilen parçalar krom kaplanarak pazara sunulmaktadır. Birçok farklı kullanım alanına sahip olsa da, üç farklı sektör ön plana çıkmaktadır.

Normal şartlar altında krom kaplama, üretilen ürünün korozyon direncini ciddi oranda yükseltmektedir. Aynı zamanda dekoratif bir görünüm vermesi nedeniyle birçok firma tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. Özellikle İstanbul krom kaplama alanında öne çıkan bölgelerden biridir. Türkiye’nin yanı sıra Avrupalı birçok firma İstanbul’da krom kaplama hizmeti almaktadır.

Krom Kaplama Hangi Alanlarda Kullanılır?

Krom kaplamanın en çok kullanıldığı alanlardan biri, nikel üzerine yapılandır. Bu işlemin temel amacı dekoratiftir. Parlak ve kararmayan bir ürün elde etmek için nikel üzerine krom kaplanmaktadır.

Bunun yanı sıra döküm yüzeyleri, kesici takımları gibi yüzeyler de kromla kaplanmaktadır. Bu durumun temel sebebi yüzey sertliği açısından kromun oldukça başarılı olmasıdır.

Krom kaplamanın belki de en çok kullanıldığı alan ise motorlardır. Motorların mil yatakları ve iç yüzeyleri aşırı derecede aşınmaya maruz kalmaktadır. Bu sebeple gözenekli yapıda olması gereken sert yüzeylerin kromla kaplanması önemli bir avantaj sağlamaktadır. Motor içerisinde bulunan gözenekli yapıların önemli bir görevi vardır. Bu yapı motor yağının gözeneklerde tutunup motor ömrünün daha uzun olmasını sağlamaktadır. Bu sebeple bu yapının krom ile kaplanması kullanım ömrü açısından fayda sağlar.

Krom Kaplamanın Özellikleri

Krom oldukça sert bir metaldir. Normal şartlarda gri olan bu metal, parlatıldığında ise mavimsi bir renge dönmektedir. Genel olarak 3 ya da 6 değerlikli halde bulunmaktadır. Kromun belki de en önemli özelliklerinden biri koruyucu bir oksit tabakasına sahip olmasıdır. Bu sebeple normal şartlarda korozyona uğramamaktadır. Başka malzemelerin üzerinde kaplama olarak kullanıldığında krom mavimsi ve beyaz bir renk almaktadır. Bu renkler oldukça parlak olmasıyla, üretilen parçalara dekoratif bir görünüm sunarlar. Krom kaplama işlemi sayesinde üretilen parçaların korozyon dirençleri ciddi oranda artmaktadır. Bu sebeple birçok farklı sektörde son işlem olarak krom kaplama yaygın biçimde tercih edilmektedir.

Krom 3 ve krom 6 yaygın olarak bilinen tiplerdir. Krom 3 değerlikli form trivalent olarak adlandırılmaktadır. Krom 6 değerlikli form ise hekzavalent olarak bilinmektir. Trivalent formu yüzde 100 katot veriminde 1 saat enerji sarfiyatıyla 0,647 g krom kaplanabilmektedir. Aynı şartlarda hekzavalent formunda 0,323 g krom kaplanabilmektedir.

Krom Kaplama Çeşitleri

Krom kaplama işlemi genel olarak iki farklı çeşide ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi dekoratif krom kaplama iken diğeri ise sert krom kaplamadır. Dekoratif krom kaplamalar genel olarak çok ince ve kararmayan materyallerden elde edilir. Sert krom kaplama ise kaplanan ürünlere korozyon direnci ve sertlik kazandırmak amacıyla yapılmaktadır.

Dekoratif Krom Kaplama

Dekoratif krom kaplama işlemleri genel olarak nikel üzerine yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bakır üzeri nikel kaplamalarda da bu işleme başvurulabilir. Krom kaplamanın dekoratif bir görünüm kazanması için, kaplanan parçanın yüzeyi tamamen kapatılmalıdır.

Dekoratif krom kaplama işlemi otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Tamponlar, jantlar ve iç parçalar sıklıkla kromla kaplanmaktadır. Bunun yanı sıra banyo aksesuarları ve inşaat sektöründe de krom kaplama dekoratif amaçlı olarak yaygın biçimde kullanılmaktadır. Son derece parlak olması, korozyon direnci yağlaması ve yağlayıcı özelliği nedeniyle bu kaplamalar oldukça şık bir görüntü sunmaktadır.

Sert Krom Kaplamalar

Sert krom kaplamalar ise daha çok işlevsel yönüyle ön plana çıkmaktadır. Bu kaplamalar sayesinde ürüne sertlik ve aşınma direnci sağlanmaktadır. Görüntünün çok önemli olmadığı durumlarda daha çok bu yönteme başvurulmaktadır.

Yine otomotiv sektöründe iç mekanik parçalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu parçaların zarar görmesi durumlarında da yenileme işleminde sert krom kaplama kullanılabilmektedir.

Bu işlem sonucunda yüksek yüzeyde sertlik elde edilir. Düşük maliyetleri ve kolayca uygulanabilir olması nedeniyle, birçok firma tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir.

İstanbul Krom Kaplama Uygulamaları

Türkiye krom kaplama işlemleri konusunda dünyanın öne çıkan ülkelerinden biridir. Türkiye’de ise İstanbul krom kaplama alanında oldukça gelişmiştir. Bu bölgede bulunan firmalar, krom 3 ve krom 6 kaplama işlemlerinizi profesyonel bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Berk Zamak Döküm, İstanbul krom kaplama firmaları arasında ön plana çıkan markalardan biridir. Bunun temel sebebi ise uzman ekibin, deneyim ve modern tesislerle buluşmasıdır. Her türlü ürünün kalıbını ve dökümünü yaptırabileceğiniz Berk Zamak Döküm, aynı zamanda krom kaplama işlemlerinizi de hassas bir biçimde gerçekleştirmektedir. Siz de bu avantajların tamamından faydalanmak ve avantajlı tekliflerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın
HEMEN ARA