Plastik Kalıp

Plastik günlük hayatta oldukça büyük kullanım yeri olan, sentetik ya da yarı sentetik bir malzemedir. Neredeyse her alanda karşımıza çıkan plastik; giydiğimiz kıyafetlerden evlerimize, oynadığımız oyuncaklardan kullandığımız otomobillere, televizyonlarımızda, bilgisayarlarımızda, hatta kullandığımız diş fırçalarında bile yer almaktadır. Plastik kalıp; kullanım ihtiyacınıza göre yarı sentetik veya sentetik malzemeden plastik kalıp imalatı gerçekleştiriliyor. Peki bu plastik kalıp yapımı nasıl oluyor? yakından inceleyelim.

plastik kalıp

Plastik Kalıp Yapımı

Plastik enjeksiyon kalıbı nasıl yapılır diye merak edildiğine şöyle ki 20. Yüzyılın başından beri bilgisayar destekli makineler ile yapılmaktadır. Eskiden insanın el, kol ve göz koordinasyonu ile ustaların bireysel yeteneklerine dayalı hassasiyette kalıplar üretilen bilmekte idi, bu süreç artık bilgisayar sistemleri ile uyumlu bir şekilde çalıştığı için üretim daha kolay bir hal almıştır.

Plastik parça üretimi teknik bilgi birikimi gerektiren bir süreçtir.Kullanılacak hammaddenin çekme katsayısı, akışkanlığı, kalıp içerisindeki hareketini ve soğuma sırasındaki davranışı konularında bilgi birikimine sahip kişiler tarafından üretimi planlanmalıdır. Plastik parça üretimi için öncelikle plastiğin istenen şekli almasını sağlayacak bir enjeksiyon kalıbına ihtiyaç vardır. Kullanılan kalıplar, enjeksiyon işlemi sırasında oluşacak basınç ve sıcaklığa dayanıklı olan 2344 serisi çelikten üretilmektedir. Plastik parça üretimi süreci iki adımda gerçekleşmektedir. Öncelikle, üretilecek plastik parçanın istenen şekilde olması için kalıbın bilgisayar destekli programlar aracılığıyla hatasız bir şekilde çizilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise bilgisayar destekli programlar yardımıyla gerekli tasarım yapıldıktan sonra kalıbın üretimi gerçekleştirilir. 

Solidworks, Catia ve NX gibi bilgisayar destekli çizim programları yardımıyla kalıp çizimleri yapılır.Kalıp yapım sürecinde kullanılan bu programlar sadece tasarım için değil parçaların birbiri ile uyumlu çalışıp çalışmayacağının simülasyonunuda mühendislere analiz olarak veriri. Yapacağınız plastik ürüne uygun olacak şekilde bir kalıp çizimi yapıldıktan sonra kalıbın üretimine başlanır. Cnc makineleri yardımıyla üretimi yapılacak plastik kalıp, 2344 sıcak iş çeliklerinin çok hassas bir şekilde işlenmesi ile kaba hatları ile hazırlanır. Daha sonrasında Cnc erezyom makineleri ile yüzey istenilen toleransa ve parlaklığına gelene kadar hassas yüzey işlemi uygulanır. Böylece, plastik ürün üretimi için gerekli olan kalıp üretilmiş olur.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Üretimi

Ne amaçla kullanıldığına göre en yüksek oranda plastik türünün imalatının yapıldığı kalıplardır. Plastik hammadde olarak enjeksiyon ocağında iyice eritildikten sonra kalıbın iç kısmına yüksek bir basınçla enjekte edilir. Daha sonra ise kalıbın içerisine enjekte edilen plastik hammadde soğuyarak kalıbın şeklini alır. Bu uygulama oldukça az zaman harcar. Hatta saniyelerle sayılabilecek kadar kısa bir süre içerisinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu metot kullanılarak oldukça dikkatli olunması gereken ölçülerde plastik parça üretimi gerçekleştirilebilir. Eğer ortaya çıkan ürün istenilen sonucu vermediyse geri dönüşüm yoluyla yeniden şekillendirilebilir.

plastik enjeksiyon kalıp üretimi

Plastik enjeksiyon kalıp üretimi için fabrikalar öncelikli olarak plastiği veya metaliği eritirler. Daha sonra ise eritilen plastiği ya da metaliği kalıbın içerisine enjekte ederler. Eritilen plastik, kalıbın şeklini alacağı için ilk olarak plastiği şekle sokacak bir enjeksiyon kalıbının belirlenmesi gerekir.

Üretimini yaptığımız kalıplar, kromlu çelik maddeden üretilir. Bu madde yüksek basınçlı plastik enjeksiyona karşı oldukça dayanıklılık gösterir. Plastik enjeksiyon kalıp imalatıyla uğraşan çalışanlarımız üretim için bir sürü parçayı kalıp tabanı adı verilen bir parçanın üstüne yerleştirirler. Daha sonra ise bir makine aracılığıyla bu parçalar istenilen boyutlara getirilir. Plastik enjeksiyon kalıp üretimi için en dikkat edilmesi gereken adım parçaların boyutlarının belirlendiği adımdır. Bu adım dikkatli bir şekilde gerçekleştiği takdirde parçalar istenilen teknik tasarıma ulaşmış olur.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Üretiminde Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Noktalar

Plastik enjeksiyon kalıp üretiminde kalıp çoğunlukla iki yarımdan oluşur. Fabrikalarda kullanılacak olan bu kalıpların üstünde belirlenen bölgelere plastik enjekte edildiğinde istenilen delikler dikkatli bir şekilde açılır. Sonraki adımda ise uygulamanın yapıldığı yüzeyin düzeltilmesi ve seviye ayarlarının yapılması gerekir. Bu adım sayesinde tabanın, kalıp tabanı ile bütünleşmesi daha kolay hale gelir. Bilgisayarlı bir makine yardımıyla taban yavaş ve dikkatli bir şekilde istenilen boyutlara getirilir. Parça parça olacak şekilde bütün kalıbın boyutu ayarlanmış olur.

İnce detaylara sahip olan bir sürü kalıp parçası, farklı bir makineye doğru yol izler. Bu kalıp parçaları üzerinde kullanılacak olan makinede bir dizi elektrot yüklüdür. Bu makinede işçiler şekillendirmeyi doğru yapabilmek için farklı ve özel bir alet kullanırlar. Elektrot yüz üstü çevrilmiş bir şekilde öbür makineye götürülür, alt bölgede ise şekillendirme uygulaması sürmeye devam eder. Elektrota oldukça kuvvetli bir elektrik akımı yüklenir ve kalıbın iç kısmına işler. Sonrasında ise kalıbın iç kısmında elektrotun şekline göre boşluklar meydana gelir. Bu işlemden sonra kalıbın üst kısmında bir delik oluşturulur ve plastiğin içeri yerleşmesi daha basit hale gelir.

Kalıba uygulanan bütün işlemlerden sonra kalıp yüzeyinde bir sertlik oluşur. Bu sebepten ötürü doğru bir kalıp uygulaması yapabilmek için yüzeye yağ sürülerek yumuşatılması sağlanmalıdır. Tıbbi araçlardan spor aletlerine, bilgisayardan ev dekorasyonuna kadar birçok farklı malzeme plastik enjeksiyon kalıplar sayesinde oluşturuluyor.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Üretimi Birçok Sektörün Hizmet Kalitesini Etkiliyor

Günün her saati fabrikaların, şirketlerin gereksinim duyduğu plastik enjeksiyon kalıpların üretimini yapmaktayız. Plastik enjeksiyon kalıp üretiminde; elektrik, aydınlatma, otomotiv, elektrikli ev aletleri, kozmetik gibi birçok sektörde sahip olduğumuz tecrübelerle hizmet vermekteyiz.

Plastik enjeksiyon kalıp üretimi hizmetlerimizde; kendi işçilerimizin imal ettiği kalıplar için sınırsız, müşterilerimizin tarafımıza ulaştırdığı kalıplar için baskı süresi devam ettiği sürece garanti sunuyoruz. Enjeksiyon uygulaması sırasında kalıpta meydana gelebilecek problemler profesyonel işçilerimiz tarafından çabucak çözüme kavuşturulur. Böylelikle parça üretimi herhangi bir aksaklık yaşanmadan devam eder. Sitemize girerek plastik enjeksiyon kalıp üretimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Plastik Kalıp Fiyatları

Plastik enjeksiyon kalıp fiyatları konusunda araştırma yaparken müşterilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta kalıp tasarımını yapan firmanın bu konudaki tecrübesi ve firmanın kullandığı hammaddenin kalitesidir. Her parçanın kendine has bir geometrisi ve gereksininleri olduğu için tam olarak net bir fiyat söylemek mümkün değildir. Bu nedenle, aynı kalıbı birden fazla imalatçıya sorsanız bile her imalatçı kendine göre farklı bir fiyat verecektir. Kalıp fiyatları;

  • Kalıp üretiminde kullanılacak tezgâhın hassasiyetine
  • Kalıp çeliklerinin kalitesine
  • Kalıp kolon,burç,pim gibi kalıp elemenlarının kalitesine
  • Ürün geometrisinin maçalı sistemler gerektirmesine
  • Ürün yüzeyinin Ra,Rz beklintisine 
  • Parça tolerans şartnamesine
  • Kalıbın büyüklüğünü etkileyen kalıp göz sayısı

Bu yukarıda belirtilen isteklere göre tedarikçilerden alacağınız fiyat artacak veya azalacaktır. Plastik kalıp fiyatı almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Plastik Döküm Yapan Firmalar

Plastik döküm yapan firmalar arasında Berk Zamak Döküm olarak en iyisini hedeflemeyi ve sizlere en kaliteli hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Döküm konusunda aklınızı kurcalayan her soru için firmamıza başvurup detaylı bilgi alabilirsiniz. Plastik döküm yapımında birinci sınıf malzeme kullanarak en kaliteli en güvenilir ürünü sizlere sunuyoruz. Plastik döküm yapımında güvenilirlik ve hızlı teslim iş konusunda sizlerin en iyi hizmete ulaşmanızı sağlıyoruz.  

Bize Ulaşın
HEMEN ARA