Plastik Parça Kalıbı

Plastikler, kullanım alanı gittikçe genişleyen ve hayatımızın önemli bir bölümünü kaplayan sentetik yapılı bir malzemedir. Gözümüzün değdiği her yerde, kullandığımız her eşyada plastik parçalar bulunur. Plastik ürünler hayatımızı daha pratik, daha portatif, daha kullanışlı hale getirir. Giysilerde, ayakkabılarda, kullandığımız elektronik aletlerde, otomotiv sektöründe, büyük küçük tüm eşyalarda plastik kullanılır. Dayanıklı ve pratik olmaları sayesinde birçok kişinin tercihidir. 

Ancak plastik ürünler tabii ki kendiliğinden oluşmaz. Fabrikalarda özel malzemeler kullanılarak önce kalıp, sonra ürün haline gelerek insanlığın kullanımına sunulur. Her plastik ürünün ayrı bir enjeksiyon kalıbı bulunmaktadır. Peki, plastik enjeksiyon kalıbı nedir? Bu soruya cevap vermeden önce kalıp üretiminin nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Kalıp imalatı süreci, firmamıza gelen ürün talebi doğrultusunda başlar. İstenen ürünün özel bilgisayar programlarıyla taslağı çizilir ve müşterimizin isteğine uygun olup olmadığı teyit edilir. Onay verilirse sürece devam edilir, eğer değiştirilmek istenen noktalar varsa 3 boyutlu tasarım tekrardan gözden geçirilir. Ardından özel programlar sayesinde kalıp makinelerine ürünün taslağı gönderilir ve istenen ürünün tüm detaylarıyla kalıbı çizilir. Üretilen bu kalıp soğuduktan sonra, enjeksiyon kalıbı için gerekli hazırlıklar tamamlanır. 

Enjeksiyon kalıbı, plastik hammaddenin doldurularak ürünün son haline ulaşmasını sağlayan parçadır. Oluşturulacak plastik ürün önce tüm detaylarıyla kalıba işlenir, ardından bu detaylara dikkatli bir şekilde erimiş plastik doldurularak, nihai ürün ortaya çıkar. Bu yöntem sayesinde plastik ürünler şekil, boyut, kalite ve dayanıklılıkları bakımından kimliğini kazanır. Plastik parçanın üretilebilmesi için öncelikle kalıp imalatı yapılmalıdır. 

Enjeksiyon Kalıp Makinesi Nelerden Oluşur?

  • Yolluk burcu: Kalıp memesi de denilen kısım, enjeksiyon memesinden geçen erimiş hammaddeyi iş çeliğinden yapılma kalıba doğru geçirerek yayar. 
  • Merkezleme bileziği: İmalatı yapılan kalıbı enjeksiyon makinesinde bulunan plakaların merkezine oturtur. 
  • Merkezleme pimleri ve burçlar: Kalıbın dişi ve erkek plakalarının açılıp kapanmasını sağlar. Kalıbın düzgün bir şekilde, dökümü yapılan ham madde bozulmayacak şekilde çalışmasına yarar. 
  • İtici pimler: Bu iticiler kalıbın parçadan sağlıklı bir şekilde ayrılmasını sağlar. 
  • Dişi ve erkek plakalar: Geometrinin işlendiği ve taşıyıcılığın yapıldığı plakadır.
  • Destek plakası: Deformasyonun en aza indirgenmesine yarar. 
  • Üst ve alt plaka: Kalıbın dişi ve erkek tarafı plakalarının bağlandığı yerdir.
  • Paralel takozlar: Erkek tarafın iki yanında bulunan, itici pimlerle çalışan parçalardır. Bu takozların yüksekliği, parçanın kalıptan ne kadar ayrılacağını gösterir. 
  • Silindirik takozlar: İtici plakaların diğer plakalar tarafından deforma olmaması için kullanılan parçalar. 

Plastik Enjeksiyon Kalıpları Nasıl Oluşur?

Enjeksiyon kalıbı üretimi erimiş plastiğin üretilen kalıba enjekte edilmesi ve soğuduğunda kalıptan çıkarılması işlemidir. Plastik parçaların en yaygın kullanım yöntemidir. Bu işlemin yapılmasını sağlayan enjeksiyon makineleri, kapama, enjeksiyon ve kalıp olmak üzere üç ana parçadan oluşur. Kapama ünitesi, enjeksiyon ve soğutma aşamaları esnasında kalıbı basınç altında tutar. 

Enjeksiyon kısmı ise erimiş plastiğin kalıba dökülmesini sağlayan ünitedir. Erimiş ham madde vidalar tarafından alınır, bu vidalar sıkıştırma yaparak ham maddeyi silindire iletir. Vida kalıba yetecek kadar malzeme aldığında plastik parçanın enjeksiyon işlemi başlar. Ütüleme aşaması, parça imalatında meydana gelen deformeleri engeller. Basınçla kalıp iyice doldurulur, donana kadar işlem devam eder. Soğutma bölümünde eriyen ve kalıba dökülen ham maddenin son haline ulaşması için soğutma işlemi yapılır, gerekli soğukluk derecesine ulaşıldığında kalıp açılır ve üretilen parça son haline kavuşur. 

Plastik Kasa Kalıbı

Berk Zamak olarak aklınıza gelebilecek her ürünün kalıbını ve son halini üretmekteyiz. Gelişmiş araç ve makinelerimiz, deneyimli personellerimizin çalıştığı firmamızda, müşterilerimizin talep ettiği plastik ürün kalıbı ve imalatını en iyi şekilde yapmaktayız. Verdiğimiz hizmetler arasında plastik kasa kalıbı üretimi de bulunuyor. Su, kola ve diğer şişeli malzemelerin rahatça taşınmasını sağlayan plastik kasalar, istenen ölçü ve tasarımda tasarlanarak kullanıma sunuluyor. 

Talebe özel oluşturulan, büyüklükleri belirlenen kasa kalıplarının 3D çizimleri özel CAD programlarıyla yapılıyor. Yapılan taslak çizimin onayı alındıktan ve mühendislerimizce gözden geçirildikten sonra, taslak çizimler CNC makinalarına gönderiliyor. Bu makinalar, hazırlanan taslak çizimi algılayarak kasa kalıbı üretimini sağlıyor. Bu kalıplar enjeksiyon üretimine geçilmeden önce plastik kasa oluşumunda önemli rol oynuyor.

Plastik Oyuncak Kalıbı

Çocukları sevindirmenin ve onlarla vakit geçirmenin birçok yolu var. Belli başlı birtakım olguları öğretmek veya onlarla vakit geçirmek için çeşitli oyunlar oynanabilir. Bu oyunlara çocukların çok sevdiği oyuncaklar da eklenir. Plastik hayatımızın her alanında vardır, bu madde çocuk oyuncaklarına bile girmiştir. Bu nedenle plastik oyuncak kalıbı üretimi oldukça yaygındır. Tıpkı kasa kalıbında olduğu gibi, sırasıyla tüm prosedürler uygulanarak plastik oyuncak kalıbı üretimi gerçekleştirilir. 

Plastik Dezenfektan Pompası Kalıbı

Günlük hayatta veya profesyonel alanda hijyeni sağlamak oldukça önemlidir. Temiz bir ortam ve kişi yaratmak için bazı temizlik maddelerine ihtiyaç duyulur. Dezenfektan da bunlardan biridir. Tabii ki dezenfektan kullanımını gerçekleştirmek için, şişelerin pompalara sahip olması gerekir. 

Berk Zamak olarak plastik dezenfektan pompası kalıbı üretimimizle, el hijyenimizi sağlamak amacıyla kullandığımız dezenfektanları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Sadece dezenfektan pompası kalıbı değil, ürününün de üretiminin yapıldığı firmamızda oldukça geniş imalat ağı bulunmaktadır. Müşteri memnuniyetini üste çıkarmak için çaba sarf ettiğimiz misyon ve vizyonumuzla, günlük hayatta veya sektörel alanlarda kullanılan birçok plastik malzemenin kalıp ve parça üretimini gerçekleştirmekteyiz.

Bize Ulaşın
HEMEN ARA