Plastik Enjeksiyon Prosesi

Plastikler günlük hayatta en çok kullandığımız malzemeler içerisinde yer almaktadır. Pet şişelerden beyaz eşyalara, kırtasiye malzemelerinden teknolojik ürünlere ve daha daha sayamayacağımız pek çok alanda plastik malzeme kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu plastiklerin uygun şekilleri alabilmesi için firmamızda kalıplar üretilmektedir. Ürettiğimiz kalıplar sayesinde plastiklere uygun şekiller verilmektedir.

Plastik malzemelerin ve kalıplarının üretilmesi sırasında farklı işlemler uygulanmaktadır. Plastik enjeksiyon işlemi ise plastik parça üretimindeki en önemli işlemlerden bir tanesidir. Plastik enjeksiyon, sıcaklık yardımı sayesinde eritilmiş olan plastik hammaddenin bir kalıp içerisine enjekte edilerek şekillendirilmesi ve soğutularak kalıptan çıkarılma işlemini içeren bir imalat yöntemidir. Bu metot sayesinde en küçük komponentlerden, bahçe mobilyalarına kadar çok fazla çeşitli ebat ve kategorilerde plastik malzeme imal edilebilmektedir. Firma olarak istediğiniz plastik parçanın kalıbını sizlere de danışarak hazırladıktan sonra enjeksiyon prosesinde pürüzsüz bir biçimde üretimini gerçekleştirmekteyiz.

Plastik Enjeksiyon Prosesi İşlemi Nasıl İlerler?

Gündelik hayatta sıklıkla plastik malzemelerle vakit geçirilmektedir. Bu malzemelerin üretiminin arka planında birçok önemli işlem bulunmaktadır. Yaptırmak istediğiniz plastik parçaya karar verdikten sonra uzman ekibimizle birlikte parça tasarımını gerçekleştirmekteyiz. Üç boyutlu çizim tamamlandıktan sonra sizlerin de onayını alıp kalıp imalatını işlemine geçiyoruz. Kalıplar üretime geçmesini istediğiniz plastiklerinizin uygun şekli alması için üretilmektedir. CNC makinelerde 2344 derece iş çeliğinden üretilen kalıplar enjeksiyon işleminin temelini oluşturmaktadır.

Enjeksiyon işlemine geçmeden önce hammadde kurutma ünitesinde proseste kullanılacak olan hammaddenin özelliklerine uygun sıcaklıkta yeterli bir süre bekletilmektedir. Bekleme süresi bittiğinde plastikleştirme aşamasına geçilir bu işlem sırasında kurutulmuş hammadde besleyicinin kapağı açılır ve sonsuz vida yardımı ile ısıtıcı birimlere doğru madde itilir. Burada da farklı sıcaklıklardaki ısıtıcılardan geçtikten sonra eriyen malzeme enjekte memesine doğru hareket eder. Isıtıcıların sıcakları kullanılacak olan hammaddenin erime sıcaklığı yapısına göre belirlenmektedir.

Sonsuz vida hareketi sona erdikten sonra enjekte memesinde yeterince malzeme bulunmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan bir tanesi her seferinde aynı ağırlıkta ve kalitede malzeme elde etmek için kalıba enjekte edilen malzeme miktarının sabit tutulmasıdır. Bu sayede kalıp kaynaklı sorun olmadığı sürece ürünlerde bulunan malzeme miktarı aynı olacaktır. Kalıbın iki yarısı mengene ünitesi tarafından güvenli bir şekilde kapatıldıktan sonra enjeksiyon ünitesi ile birleşen bu kalıplar eksen yönünde hareket etmektedir. Hidrolojik ünite yoluyla mengene kapıları bir araya geldikten sonra enjeksiyon işlemine tam anlamıyla başlanmaktadır.

Enjeksiyon makinesine küçük tanecikler şekilde iletilen plastik ham maddesi, besleyiciden sonsuz vida yardımı sayesinde meme uçundan geçerek kalıplara ulaşmaktadır. Yolluk girişinden kalıp içerisine enjekte edilen plastik malzeme burada soğumaya başlar ve bu soğumanın sonucunda plastik malzeme bulunduğu kabın şeklini alarak katılaşır. Gerekli soğuma süreci tamamlanmadan parçanın kalıptan çıkarılma işlemi yapılmaz. Bu süre farklı plastik malzemelerin mekanik ve termodinamik özelliklerine göre hesaplanmaktadır. Belirli süre tamamlandıktan sonra kalıp içerisinde soğuyan ve katılaşan malzeme kalıptan itici yardımı ile dışarı çıkartılır. Kalıp açıldığında, itici kalıbın yarısına yerleştirilir ve kalıp açıldığı zaman itici mil hareket ederek pimleri harekete geçirir. Parçanın kalıptan dışarı atılmasından sonra kalıplar tekrar mengene ünitesi tarafından birleştirilerek bir sonraki enjeksiyon işlemine hazır gale getirilir.

Plastik Enjeksiyon Prosesinin Sağladığı Avantajlar

Firma olarak enjeksiyonda proses sayesinde plastik parçalar imal edilerek sizler için istediğiniz modelde ürünü kolayca tasarlamaktayız. Günlük hayatın vazgeçilmez maddesi olarak plastik kullandığımız hemen hemen her ürünün içerisinde bulunmaktadır. Enjeksiyon işlemi ile kolayca üretilen plastik maddeler sorunsuz bir şekilde siz müşterilerimize teslim edilmektedir.

Enjeksiyon makinesi kullanılarak üretilen plastik malzemeler bu makinenin kullanımı ile pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Enjeksiyon sayesinde seri üretim gerçekleştirilerek yüksek üretim hızlarına ulaşılabilinmektedir. Bu yöntemle üretilen parçaların işçilik maliyeti düşük olduğu için uygun fiyatlarla istediğiniz sayıda ürün üretimi gerçekleştirilmekte, istediğiniz birçok kompleks ve detaya sahip ürün kolayca üretilerek parçaların ölçülü tutarlılığı sağlanmaktadır. Firmamızla yapacağınız görüşmeler ile işlemlerinizi kolayca takip edebilir istediğiniz sayıda ve modelde plastik üretimini uzman ekibimizle gerçekleştirebilirsiniz.

Bize Ulaşın
HEMEN ARA