Otomotiv Sektöründe Zamak’ın Önemi

Dünya üzerinde çok sık kullanılan materyallerden biri olarak bilinen zamak, aslında bir metal alaşımı olarak karşınıza çıkar. Zamak alaşımı ise içeriğinde çinko, alüminyum, bakır ve magnezyum barındırır. Oluşturulan her zamak ürünün kırılma derecesi, sertliği ve alaşım oranları birbirinden farklıdır. Uzun vadede çok önemli avantajları beraberinde getiren zamak, otomotiv sektörü başta olmak üzere seri üretimde birçok alanda aktif şekilde kullanılabilir.

Otomotiv sektöründe zamak’ın önemi; söz konusu otomotiv parçaları olduğunda güvenilir, uzun ömürlü ve sağlam kalıplar üretilebildiği için daha net şekilde anlaşılır. Zamak, sağlam ve esnek bir alaşım olmasının yanı sıra, darbelere karşı son derece dayanıklı bir malzemedir. Bu özelliği ise otomotiv sektöründe çok fazla tercih edilmesine neden olur.

Otomotiv parça kalıcı, imalat seçenekleri tamamen müşteri isteklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çok fonksiyonel bir malzeme olmasından kaynaklı, metal sanayisinde aktif şekilde kullanılır. Ana bileşeni çinko metali olmasından kaynaklı metal sanayisinde ön plana çıkar. Özellikle mobilya pres dökümü, mobilya, giyim gibi sektörlerde kullanılan zamak otomotiv sanayisinde sunduğu avantajlar sunan çok yönlü bir malzemedir.

Otomotiv Sektöründe Zamak Döküm Avantajları

Metallerin birçok farklı sektörde kullanıma hazır hale gelebilmesi için çeşitli işlemlerden geçmesi gerekir. Buna bağlı olarak aksesuarların üretilmesi, ek parçaların oluşması, cihazların işlevinin yerine getirebilmesi için birçok metal parçaya ihtiyaç duyulur. Zamak döküm malzemesi bu anlamda dayanıklı olması, korozyona karşı direnç göstermesi ile özellikle otomotiv sektöründe çok fazla kullanılan bir malzeme haline gelmiştir. Zamak pres ismi verilen zamak metal enjeksiyon yöntemiyle birlikte zamak döküm işlemi gerçekleştirilir.

Otomotiv sanayinin ülkemizde her geçen gün gelişmeye devam etmesi, araç parçalarının üretimi için kalıp imalatına gerek duyulmasına neden olmuştur. Bu noktada otomotiv sektöründe bir arayış içinde olan firmalar olarak, parça kalıpları için Berk Zamak farkını yaşamak için web sitemize göz atabilirsiniz.

Otomotiv Parça Kalıp Üretim Aşamaları

Otomotiv parça kalıpları üretilirken, müşterinin istek ve ihtiyaçlarına bağlı olarak üç çeşit hammadde kullanılır. Söz konusu olan bu hammaddeler ise zamak hammadde, alüminyum hammadde ve plastik hammadde olarak ifade edilebilir. Müşterilerin isteklerine göre üretime başlarken bilgisayar üzerinden 3D bir çizim yapılır. Çizim sonarında müşteri onayı alındıktan sonra tasarım tamamlanmış olur. Tamamlanan bu tasarımın imalatı için gereken tüm işlemler uygulanır. Kalıp imalatı sırasında müşterilerin en sık merak ettiği konu ise plastik parçalar için üretilen kalıpların da plastik malzemeden üretilip üretilmediğidir.

Otomotiv parça kalıpları üretilirken, plastik parçalar için üretilen kalıplar plastik malzemeye sahip değildir. Bu parçalar hangi ham maddeler için yapılıyor olursa olsun, kullanılmak üzere üretilen kalıplar yüksek dayanıklılıkla üretilen kalıplar olarak beklentileri karşılar. Otomotiv sektörü için üretilen kalıplar 2344 sıcak iş çeliğinden üretilir. Bu çeliklerin oyulmasıyla birlikte, müşterinin talep ettiği kalıp şekline dönüştürülmesi işlemi imalat sürecinde gerçekleştirilir.

Otomotiv parça kalıcı siparişi vermeden önce, talep edilen kalıbın görüntüsü hakkında Berk Zamak’ın alanında uzman personelleri ile bir fikir birliği oluşturmanız gerekir. Bu noktada iki taraflı olarak en uygun tasarımlar değerlendirmeye alınır. Sonrasında ise süreç şu şekilde işler:

  • Talep edilen otomotiv parça kalıcı, ilk olarak firma yetkili personelleri ile paylaşılır,
  • Sonrasında bilgisayar üzerinden 3D bir çizim yapılarak, müşterinin talep ettiği kalıp üzerinden çizimler yapılır,
  • Kalıp üzerinde müşteri ve firma çalışanları hemfikir olduktan sonra, kalıbın üretimi için düğmeye basılır,
  • Kalıp üretimi sırasında bu kalıbın hangi amaçla kullanılacağına bağlı olarak kalıp hazırlama işlemi gerçekleştirilir,
  • Üretici firma tarafından kalıpların teslimi için söz verilen süre içerisinde imalat işlemi tamamlanır ve müşteriye teslim edilir.

Otomotiv parçaları üretilirken kullanılan döküm kalıpları, kalıp üretimi yapan firmalar tarafından imal edilir. Berk Zamak olarak otomotiv parçalarını üretmek amacıyla imal edilen kalıplarımız sayesinde, uzun vadede nitelikli bir kullanım mümkün hale gelir. Günlük hayatın içerisinde aktif bir şekilde kullanılan birçok ürünün, üretim aşamasında kalıplar aracılığı ile üretildiği bilinir. Söz konusu olan bu kalıpların uzun ömürlü, kaliteli ve sağlam ürünler için gerekli olan tüm işlemler kurumsal olan firmamız tarafından karşılanır.

Otomotiv parça kalıbı konusunda üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile ön plana çıkan firmamız tarafından birçok farklı hammaddeler kullanılarak gerçekleştirilir. Hammadde seçeneği ve buna bağlı kalıp şeklinin belirlenmesi için Berk Zamak web sitesine göz atabilirsiniz.

Her metalin soğuma ve erime sıcaklığı, üretim yöntemi, alacağı şekil birbirinden farklı şekilde işler. Zamak alaşımı için de durum bu şekildedir. Zamak erime sıcaklığı, 400 derecelik yüksek sıcaklıkta eritme zamanı ile Berk Zamak’a külçeler halinde ulaştırılır. Zamak erime derecesi oldukça yüksek olduğundan, özel kazanlar ile eritilmelidir. Eritme kazanlarına boşaltılan zamak, yüksek derece ısıda erilir ve döküme hazır hale getirilir. Bu noktada olabildiğinde katı kısmın olmaması ve zamağın sıvılaşmayan tek bir yerinin kalmaması önemlidir. Aksi takdirde dökümden sonraki aşama olan soğutma işleminde zamağın istenilen şekli alması daha zordur. Özellikle otomotiv sektöründe şekil alarak otomobilin parçası olarak kullanılan bu malzemenin nitelikli olması çok önemlidir.

Berk Zamak olarak döküm makinelerinin 4 ile 5 döngüyle çalıştığını ve basınçla enjekte edildiğini bilmekte fayda vardır. Kısa süre içerisinde soğuyan zamak, istenen şekli aldığında döküm işlemi tamamlanmış olacaktır. Dirençli, ömrü uzun, kararma yapmayan zamakların döküm işlemi Berk Zamak kalitesiyle kısa süre içerisinde tamamlanır. Dökümü yapılan zamak, otomotiv sektöründe kullanılmak üzere ikincil işlemlere hazır hale getirilir.

Zamak, sahip olduğu kolay işlenme, ekonomik olma ve dayanıklılık gibi özelliklerinden kaynaklı birçok sektörde çok yaygın şekilde kullanılır. Otomotiv sektörü başta olmak üzere birçok sektörde aktif şekilde kullanılan zamak döküm, enjeksiyon ve santrifüj yöntemi kullanılarak, döküme özel makineler aracılığı ile istenen şeklin verilmesi anlamına gelir. Külçeler halinde döküm fabrikalarında ulaştırılan zamak, 400 derece gibi son derece yüksek bir sıcaklıkta sıvı hale gelir. Zamak alaşımı likit hale ne kadar iyi şekilde getirilirse, kalıp ve döküm üretimi o kadar kolay olacaktır. Berk Zamak’ın uygun makineleri ve profesyonel ekibiyle, zamak eritme işlemi başta olmak üzere sürecin sorunsuz şekilde tamamlanmasını sağlar.

Otomotiv Sektöründe Berk Zamak Kalitesi

Berk Zamak, otomotiv sektöründe zamak alaşımları karbüratör, mekanik, elektronik, kilit dahili niteliklere sahip antenler gibi otomatik bileşenlerin imalatında aktif rol oynar. Metaller, normal şartlarda oksijenle temas ettiğinde, parfüm ve su gibi likit maddelere aynı yerde bulunduğunda oksitlenebilir ve kararma yapabilir.

Bu noktada zamak son derece dayanıklı ve uzun ömürlü alaşımlardan biri olarak dikkat çeker. Buna bağlı olarak Berk Zamak üst düzey kalite standartlarında zamak alaşımlarına ulaşabileceğiniz nitelikli bir firma olarak karşınıza çıkar. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve kullanıcıların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak üretim sağlayan firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetidir. Berk Zamak Kalıp ve Döküm farkını yaşamak için web sitemize göz atabilir, tecrübenin verdiği gönül rahatlığını deneyimleyebilirsiniz. Otomotiv sektöründe zamak kalitesi Berk Zamak’da.

Bize Ulaşın
HEMEN ARA