Mühendislik Plastikleri

Mühendislik plastikleri; ısı ve kimyasallara karşı dirençli, darbe, alev geciktirme ve mekanik dayanım alanlarında yüksek performans gösterebilen, kararlılık gerektiren hassas uygulamalarda kullanılan bir plastik malzeme alt kümesidir. Mühendislik plastikleri çok çeşitli avantajlar sunmalarının yanında, pek çok durumda etkili bir şekilde metal malzemelerin veya seramik malzemelerin yerini alabilirler. Ayrıca bu malzemeler olağan dışı alanlarda ve uygulamalarda kullanılmaları ve özelliklerin iyi olması sebebiyle genellikle tek alternatif olurlar. Bu sayede mühendislik plastikleri, bu endüstrinin bütün kilit alanlarında başarılı bir yenilik öncüsü haline gelirler. 

Pek çok mühendislik plastiğinin ana maddesi polimerdir. Mühendislik plastikleri görünümleri, rijitlikleri, saydamlıkları ve aşınma dayanımları gibi temel özelliklerinde farklılık gösterirler. Katılma polimerlerinden oluşmuş, mühendislik plastiklerinden yapılmış plastik eşyalar ise eritilip yeniden işlenerek yeni bir eşya şeklinde tekrar kullanılabilme özelliğine sahiptir. Bu tip plastik eşyaların altına yeniden kullanıma sunulabilmesi için ipucu olması adına eski parçalarda kullanılan polimerin kodu yazılır. Mühendislik plastikleri; PE, PP, PVC gibi yaygın kullanılan ticari ambalaj plastiklerine kıyasla mekanik dayanım veya ısı direnci gereksinimleri daha yüksek olduğunda seçilir fakat yüksek sıcaklık plastikleri kadar gelişmiş ve pahalı değildir. 

Mühendislik plastiklerinin kullanım alanları adından da anlaşılacağı üzere mühendislik faaliyetlerinin yoğun olduğu alanlardır. En çok ön plana çıkan alanlar otomotiv sanayi, ağır sanayi ve teknoloji alanlarıdır. Bu plastikler, sayılan alanlarda sağlam ve uzun ömürlü metallerin yerine geçebilir ancak metallerden daha hafif, daha az maliyetli ve üretimleri daha kolay olan malzemelerdir. Makine parçalarının düşük sürtünme alanlarında kullanılan mühendislik plastikleri, teknolojik birçok ürünün içerisinde yer alır. Contalar, vidalar, fanlar ve dış gövdelerdeki benzeri malzemelerin çoğu bu ürünlerdendir. Yalıtkan ve suya karşı dirençli bir malzeme çeşidi olmaları sebebiyle de elektronik cihazlarda da tercih edilebilirler. 

Mühendislik plastikleri devamlı olarak 100°C ila 150°C arası sıcaklıklar altındaki kullanıma uygundur. Genel olarak bu ürün grubu teknik termoplastik ismiyle de bilinir. Bu malzemelerin en önemli özellikleri şunlardır; boyutsal kararlılık, iyi mekanik özellikler, iyi aşınma direnci, iyi kimyasal direnç ve mükemmel işlenebilirlik. Mühendislik plastiklerinin stok şekilli ürün yelpazelerinde plastik çubuklar, plastik plaka ve levhalar, plastik içi boş çubuklar yer alır. 

Polioksimetilen (POM)

Asetal, poliasetal ve poliformaldehit olarak da bilinebilen POM; yüksek sertlik, düşük sürtünme ve mükemmel boyut kararlılığı gerektiren hassas parçalarda kullanılan bir üründür. POM, mekanik kuvvetlerin etkisine maruz kaldığında, çeşitli kimyasallarla, yakıt ile, diğer ortamlarla temas halindeyken ve hatta yüksek sıcaklıklar altında bile son derece yüksek sağlamlık ve dayanıklılığı; üstün esneklik, tatmin edici kayma sürtünmesi davranışı ve mükemmel boyut kararlılığı ile birleştirir. 

POM, mekanik veya hammadde formunda %100 geri dönüştürülebilir özelliğe sahiptir. Çöp yakma tesislerinde enerjinin geri kazanımını sağlayabilir. En uygun geri kazanımı sağlamanın yolları arasında pek çok koşul vardır. Bu koşullar arasında mahalli mevzuat, plastik parça tasarımı, ayırma tesislerine erişim, bölgesel lojistik ve geri dönüşüm maliyetleri bulunur fakat koşullar bunlarla sınırlı değildir. 

Polioksimetilen (POM) Kalıbı

Polioksimetilen pom, kullanılacağı alana göre farklı kalıplara yani biçimlere sahip olabilir. Ürünün şeklini kalıp açıklığı belirler. Standart kalıplar yuvarlaklar ve kare kesitler iken, standart olmayan biçimler; yapısal profiller, kapı ve pencere profilleri, otomotiv profilleri ve ev cephe kaplamalarıdır. Standart olanların kalıpları genel olarak aynı üretim şekline sahipken standart olmayanların kalıpları özel üretim ile üretilirler. 

Polioksimetilen (POM) Nerede Kullanılır

Polioksimetilen, sağlam, çözücü ve alevlere dayanıklı bir plastik olması sebebiyle küçük dişliler, pencere kılavuzu, hoparlör ızgarası, fermuar, çakmak, aeresol vanası, emniyet kemeri ve mobilya gibi ürünlerin bileşenlerinde kullanılır. Bu ürünün kullanımı; tüketici ürünleri, elektrik sektörü ve otomotiv sektörü olarak üç ana alana indirgenebilir. Tüketici ürünlerinde kullanımına otomatik espresso kahve demleme makineleri ve çocuklar için oyuncaklar örnek verilebilir. Elektrik sektörü için gaz sayaçları, tek kullanımlık aplikatörler ve tıbbi teknoloji örnek verilebilir. Son olarak otomotiv sektörü için verilebilecek örnekler ise şunlardır; yakıt deposu modülleri ve dişli çarkları. 

Polyamidler

Polyamid,  polyamid yahut PA, yarı kristalin bir polimerdir. Tek bir temel malzemeden ve iki temel malzemeden oluşanlar olmak üzere iki çeşit polyamid vardır. Tek bir temel malzemeden oluşanlara örnek PA 6, iki temel malzemeden oluşanlara örnek ise PA 66’dır. Yün ve ipek gibi doğal hallerde bulunabilmelerinin yanında naylon gibi sentetik halde de bulunabilirler. Poliamid, mekanik olarak %100 geri dönüştürülebilir bir maddedir. 

Polyamid Kalıp Üretimi

Polyamid kalıp için farklı kategoriler arıyorsanız firmamız sizin için en uygun firmadır. Her türden üretim tesisi için en uygun olan polyamid kalıbı kullanılır. Bu kalıplar tamamen özelleştirilebilir ve profesyonel ürünlerdir.

PA 6 Kalıp Üretimi

PA 6 kimyasal yapısından dolayı bir miktar rutubet emer. Emilen rutubet plastikleştirici gibi davranır. Emilen rutubet polimerin çekme ve kopma dayanımı ile sertliğini azaltır, bir yandan da darbe dayanımını artırır. Bu nedenle kalıplar oldukça dayanıklıdır. 

Kalıplar çok sayıda özdeş parçayı seri şekilde üretmekte kullanılır. Kalıplar parçalara göre çok farlılık gösterir. Bunula birlikte bütün kalıpların ortak özellikleri olan elemanlar vardır. 

PA 66 Kalıp Üretimi

PA 66 ve PA 6’daki kalıpların üretimlerinde çok bir fark yoktur. Genelde standart olan kalıplar özelleştirilebilme özelliğine de sahiptir. 

Polyamid Özellikleri

Polyamid yüksek mekanik dayanıma sahiptir. Sağlamdır, problemsiz işleme imkanı sunar. Düşük sıcaklıklarda sağlamlığı var olmaya devam eder. Yaygın olarak kullanılan hafif ve sert polyamidlerin yanında yumuşak ve esnek polyamidler de olabilir. Tatmin edici kayma sürtünmesi davranışına sahiplerdir. 

Polyamid Kullanım Alanları

Polyamidler tekstil ve otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılırlar. Polyamidlerin otomotiv sektöründe kullanım alanları şunlardır; yağ karteri, çapraz şanzıman kirişleri, hava giriş manifoldları ve çarpmaya duyarlı motor kapakları. 

Polyamidlerin tekstil sektöründe kullanıma örnek vermek için polyamid kumaşlardan bahsedebiliriz. Polyamid kumaş naylon kumaş olarak da bilinir. Üretimi plastikten gerçekleştirilmiştir. Yüksek ısı ve basınca maruz kalan plastik, belli başlı bazı kimyasal aşamalardan geçerek kumaşa dönüşür. Bu işlemler plastiğe parlaklık ve iyi yüzey verir. Bu ürünler kolay şekilde statik elektriklenme yaratabildiği için dikkat edilmelidir. 

Son olarak polyamidler elektrik- elektronik sektöründe de kullanılabilirler. Kablosuz darbeli matkaplar, devre kesici pimler, çamaşır makinelerindeki kontrol modülleri ve fotovoltaik konektörler polyamidlerin bu sektörde kullanımına örnektir. 

Abs Plastik

ABS veya Akrilonitril Bütadien Stiren, monomerlerden oluşan opak bir termoplastik polimer malzemesidir. ABS üretimi emülsiyon veya sürekli kütle tekniği kullanılarak yapılır . Dünya genelinde en çok emülsiyon işlemi kullanılır. 

İşlenmemiş ABS pahalı bir malzemedir. Bu yüzden geri dönüşümü ekonomik olarak çok caziptir. Geri dönüştürülmüş ABS ile işlenmemiş malzeme harmanlanır ve ortaya düşük maliyetli, yüksek kaliteli ürünler çıkar. 

Abs Plastik Nedir?

ABS, düşük sıcaklıklarda dahi güçlü ve dayanıklı yapıya sahip, ısı ve kimyasallara karşı iyi direnç gösteren ve işlenmesi kolay olan bir mühendislik malzemesidir. Plastik malzemelerin ve günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası olan bu ürün bazı üstün özelliklere sahiptir. Esnek tasarım, mükemmel yüzey kalitesi, parlak ve derin renkler, ilgi çekici his ve dokunuş, kimyasal direnç bu özellikler arasındadır. 

Günlük yaşamda kullanımı için; mutfak aletleri, telefonlar, oyuncaklar ve elektrikli süpürgelerin gövdeleri örnek verilebilir. Bunun dışında otomotiv sektörü ve elektrik-elektronik sektörü de bu malzemenin sıklıkla kullanıldığı sektörlerdendir. 

Abs Plastik Kalıbı

ABS, enjeksiyonla kalıplama veya ekstrüzyon tekniği ile işlenebilir. Özellikle yüksekliği sabit hafif dolgu kör kalıplarda üretimi gerçekleştirilen bu malzeme, kolay işlenebilir özelliği sayesinde kalıp konusunda büyük kolaylık sağlar. Tek kullanımlık beton kalıpları olarak da üretilebilirler. Abs kalıp üretimi her türlü yapıda 300 santimetreye kadar değişebilir.

Mühendislik plastiklerinin üretimleri genellikle Avrupa ve Asya menşei ülkelerde yapılır.  Türkiye’de de bu alanda ciddi yatırımlar ve çalışmalar mevcuttur. Üretilen bu malzemelerin kalitesini anlamanın en iyi yolu ürünleri iyi analiz etmektir.

Firmamız size uygun fiyat ve yüksek kalite garantisi sunar. Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz sitemize göz atmanız yeterlidir. Kalitesi ve iyiliği konusunda iddialı olduğumuz ürünlerimizden siz de faydalanmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

HEMEN ARA