Kalıp Döküm Firmalarını Seçerken Dikkat Edilecekler

  • Anasayfa
  • Blog
  • Kalıp Döküm Firmalarını Seçerken Dikkat Edilecekler

Kalıp Döküm Firmalarını Seçerken Dikkat Edilecekler

Kalıp döküm ile uğraşan firmaların güven vermesi oldukça önemlidir. Kalıp döküm işlemi yapılırken son derece titiz olunmalı ve ustalıkla davranılmalıdır. Aynı zamanda beklenilen dökümün gerçekleşmesi için kullanılan malzemenin de son derece kaliteli olması gerekir. Kalıp döküm firmaları arasında seçim yapılırken öncelikli kriter, sunulan hizmet olmalıdır. Ayrıca döküm simülasyonu sayesinde 3d modellemesini görebiliyoruz.

Kalıp döküm işlemi farklı çeşitleri ile karşımıza çıkar. Kokil kalıba döküm ve kum kalıba döküm işlemleri günümüzde oldukça yaygındır. Alanı döküm olan fabrikalarda kullanılan makineler, farklı boyutlarda tasarlanır. Büyük boyutlara sahip makineleri kolaylıkla temin edebileceğiniz gibi daha küçük ama son derece etkili makineleri de bulabilirsiniz. 

Günümüzde kalıp döküm alanına karşı yoğun bir ilgi vardır. Bu durumun ana nedeni, döküm çeşitlerinin artması ve kullanılan makinelerin daha fonksiyonel hale gelmesidir. Kalıp döküm ile uğraşan firmaların sayısında yaşanan artış, kaliteli ile kalitesizi ayırt etme noktasında insanların işini biraz zorlaştırır. Detaylı bilgi ve destek için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kalıp Döküm İçin Mala Yüzey Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kalıp döküm için mala yüzey seçimi nasıl yapılmalıdır, sorusunun cevabını inceleyelim. Mala yüzeyi, kalıbın ayrılma yüzeyine verilen ad olarak bilinir. Öncelikle mala yüzeyi sayesinde kalıbın açılması sağlanır ve model oldukça kolay bir şekilde kalıptan çıkar. Dolayısıyla kalıp döküm işlemi sırasında mala yüzeyi ciddi bir görev görür. 

Mala yüzeyi seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Mesela seçilen mala yüzeyinin kalıplama işleminin son derece kusursuz olmasını sağlaması gerekir. Aynı zamanda mala yüzeyi seçimi yapılırken ne kadar kalıplama yapılacağı da göz önünde bulundurmalıdır. Kalıplama işleminin miktarına uyum sağlayacak mala yüzeyinin kullanılması daha uygun olur. 

Mala yüzeyleri arasında seçim yapılırken parçanın şekline de dikkat etmek gerekir. Ayrıca uygulanacak olan kalıplama yöntemi de oldukça önemlidir. Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek hangi kalıplama tekniğinde hangi mala yüzeylerinin kullanımının uygun olacağı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Kalıplama Sayısına Göre Üretimin Nasıl Yapıldığını İnceleyelim

Kalıplama sayısına göre üretimin nasıl yapıldığını inceleyelim. Kalıplama işlemi az miktarda yapılacağı zaman çoğu zaman el işçiliği tercih edilir. Kalıplama işleminin kusursuz olması adına en uyumlu ve en az maliyetli mala yüzeyi seçimi yapılır. Bu işlemler sayesinde doğru ve eksiksiz kalıplama işlemleri adına ilk adımlar başarı ile atılmış olur. 

Büyük çaplı fabrikalarda genellikle seri üretim yapıldığına şahit oluruz. Kalıplama işleminin sayısının çok olması da seri üretimin yapılacağı anlamına gelir. Bu durumda kullanılacak olan modeller öncelikle bir plakaya bağlanır. Nadir olarak el işçiliğine rastlansa da çok sayıda kalıplama yapılacağı zaman makinelerin kullanılması daha doğru olacaktır. 

Kalıplama makineleri kullanıldığı takdirde oldukça rahat bir şekilde seri üretime geçilir. Günümüzde kalıplama makineleri yaygın olarak piyasada yerini almıştır. Aynı zamanda makineler ile yapılan kalıplama işlemlerinde hata oranı çok düşük derecede olur. Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek kalıp döküm makineleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kusursuz Kalıplama İşlemi İçin Dikkate Alınması Gereken Püf Noktalar Nelerdir?

Kusursuz kalıplama işlemi için ilk olarak parçanın asıl önemli olan bölümünün alt tarafa denk gelecek şekilde yerleştirilmesi gerekir. Kalıplamada kullanılan malzemelerin çeşitliliğinden dolayı parçanın hangi yüzeyinin üst tarafta yer alacağını belirlemeniz gerekir. Kalıbın iç kısmını açmak için uygun mala yüzeyi temin edilmelidir. 

Bazı durumlarda kalıbın içindeki modelin çıkarılması zor olabilir. Bu gibi durumlarda iç maça kullanımı önerilir. Kaliteli ve dayanıklı kalıplama işlemi için kullanılacak olan makinenin de bilinen ve güvenilir markalardan temin edilmesi gerekir. 

Berk Zamak olarak sizler için birbirinden kaliteli, çeşitli ve farklı boyutlarda kalıp döküm makinelerini tasarladık. Uzman ekibimizle iletişim kurarak kendiniz ve işletmeniz için en uygun makineyi temin edebilirsiniz.

Bize Ulaşın
HEMEN ARA