Fason Alüminyum Döküm

Fason alüminyum döküm, başta otomotiv olmak üzere pek çok sektöre hitap eden ve son derece ekonomik metal enjeksiyon döküm yöntemidir. Dökümde alüminyum kullanıldığı için yöntem, alüminyum döküm adını almaktadır. 

Alüminyum, otomotiv yan sanayi parçalarında, volant muhafazalarında, yağ karterlerinde, vb. onlarca farklı alanda kullanılabilen, ekonomik, yüksek dayanımlı bir metaldir. Alüminyum enjeksiyon döküm yöntemi ile üretilen parçalar, özel ve spesifik ihtiyaçlarınız için beklentilerinizi karşılayacaktır.

Fason Alüminyum Enjeksiyon Döküm 

Berk Zamak Döküm olarak müşterilerimize, istekleri doğrultusunda özel üretim yapmaktayız. Firmamıza iletilen tüm tasarımları, en kısa sürede değerlendirerek tarafınıza fiyat teklifi ve üretim süreci ile alakalı olarak bilgi vermekteyiz. Fason alüminyum döküm siparişleriniz için hemen bizimle iletişime geçerek, alanında uzman mühendislerimiz, tasarımcılarımız ve kalıp uzmanlarımızla birlikte çalışabilirsiniz. 

Fason Alüminyum Enjeksiyon Döküm Nedir?

Üretim sektöründe “fason” terimi, daha çok üretilmek istenen ölçülere ve miktara göre üretim sağlamak isteyen bir firmanın, başka bir firmadan, kendisi adına bu üretimi gerçekleştirmesi anlamına gelir. Fason alüminyum enjeksiyon döküm ise belirli bir marka adına, belirli tasarımsal özelliklere sahip, standart veya spesifik ölçülere göre alüminyum hammadde kullanılarak, kalıp enjeksiyon makinesi kullanılarak gerçekleştirilen üretim olarak tanımlanabilir.  

Bu yöntemde sıvı haledeki alüminyum metali, yüksek basınç altında kalıba enjeksiyon ile iletilir. Kullanılan metal kalıplar, hızlıca doldurularak istenen ölçülere uygun seri bir üretim yapılmış olur. Alüminyum enjeksiyon döküm ile parça üretiminde, sıvı halde bulunan alüminyum katılaşana kadar sabit bir basınç altında tutulur. Bir süre sonra katılaşma tamamlanır ve kalıp açılır. Ardından itici çubuklar vasıtasıyla alüminyum parça kalıbın içerisinde çıkarılır. 

Fason Alüminyum Enjeksiyon Dökümün Avantajları

Alüminyum kokil kalıba göre enjeksiyon döküm yönteminin en önemli avantajı, seri parça üretimine imkan tanımasıdır. Kokil kalıpta saatte 50-100 adet parça üretimi mümkün değilken; enjeksiyon döküm ile bunun onlarca katı kadar fason parça üretimi yapılabilmektedir. 

Alüminyumun karakteristik özelliklerinden birisi, sıvı halden katı hale geçiş (katılaşma) işleminin diğer pek çok metal ve metal alaşımlarına göre daha hızlı gerçekleşmesidir.

Kokil kalıba göre enjeksiyon kalıp yönteminin bir diğer avantajı ise, alüminyum parçalarının iç yapısının daha inceli taneli olmasıdır. Bu yapı, alüminyum parçaların mekanik özelliklerinin daha iyi olmasını beraberinde getirir.

Alüminyum fason enjeksiyon kalıp ile parça üretimi sürecinde, kalıptan çıkarılan parça, ufak yüzey işlemlerinin ardından son kullanım için hazırdır. Fakat geleneksel kalıp ile parça üretiminde döküm sonrasında kapsamlı bir zımparalama ve tesviye işlemi gerçeklidir. Bu da ekstra süre anlamına gelir. Daha hızlı bir üretim için enjeksiyon kalıplama yönteminin tercih edilmesi gerekir.

Alüminyum dökümün (geleneksel kokil kalıp) ölçüsel toleransları, enjeksiyon ile döküme göre çok daha düşüktür. Yani üretim sonunda istediğiniz ölçülere çok yakın bir ürün elde etmek istiyorsanız, yine enjeksiyon ile döküm sizin için avantajlı olacaktır.

Fason Alüminyum Döküm Firması

Alüminyum, hem basınçlı hem de basınçsız döküm yöntemleriyle üretilebilmektedir. Basınçlı yöntemler enjeksiyon kalıplama, basınçsız yöntemler ise kokil ve kum kalıba döküm gibi geleneksel yöntemlerdir. Üretimi yapılacak olan parçanın kullanılacağı alana, ölçüsel toleranslara, bütçeye, vb. farklı pek çok kritere göre herhangi bir yöntem tercih edebilirsiniz. Fakat yukarıda belirtmiş olduğumuz avantajları nedeniyle enjeksiyon döküm günümüzde en çok kullanılan ve en başarılı sonuçları veren yöntem olarak kabul görmektedir. Fason alüminyum döküm firması olarak, her türlü özel tasarım taleplerinize en kısa sürede çözüm üretiyor, deneyimli kadromuz ve gelişmiş tesisimizle yüksek kalite standartları ile üretim gerçekleştiriyoruz.

Fason Alüminyum Döküm Fiyatları

Üretimi yapılacak olan ürünün tasarımı incelendikten sonra firmamız tarafından süreç ve maliyet hakkında bilgi verilmektedir. Fason alüminyum döküm fiyatları (ürün başına veya sipariş adedine göre) parçanın ölçülerine, uygulanması istenen yüzey işlemine, ölçüsel toleranslara, kalıp üretim sürecine ve sipariş adedine göre belirlenmektedir. 

Alüminyum döküm, diğer pek çok metal alaşımına göre daha ekonomik bir enjeksiyon yöntemidir. Yüksek dayanımı, ısıl direnci, karakteristik özellikleri ve hızlı soğuma kabiliyeti sayesinde alüminyum enjeksiyonun, sektörün taleplerini karşıladığını ifade edebiliriz. Siz de üretimini gerçekleştirmek istediğiniz alüminyum parçalarınız için hemen bizimle iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsiniz.  

Bize Ulaşın
HEMEN ARA