Yenilenebilir Enerji Malzemeleri: Alüminyum ve Zamak

  • Anasayfa
  • Blog
  • Yenilenebilir Enerji Malzemeleri: Alüminyum ve Zamak

Bir yandan giderek artan enerji ihtiyacı bir yandan da kaynakların tükeniyor olması nedeniyle, bütün dünyada yenilenebilir enerji kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından belki de en yaygın olarak kullanılanı ise solar enerji sistemleridir. Solar ya da güneş enerjisi hem konutlarda yaygın olarak kullanılmakta hem de büyük tesisler vasıtasıyla enerji üretimi gerçekleştirilmektedir. Solar enerji sistemlerinin kurulması noktasında ise en önemli detaylardan biri bağlantı elemanlarıdır.

Solar enerji firmaları, her geçen gün daha fazla yaygınlaşmakta ve üretimleri de buna paralel olarak artmaktadır. Kullanıcı sayısındaki artış, üretime de yansımıştır. Buna karşın ortaya önemli bir sorun çıkmaktadır. Güneş enerjisi panellerinin sağlam bir şekilde monte edilebilmesi, kullanıcılar açısından oldukça önemli bir konudur. Rüzgâr, fırtına, yağmur ve benzeri hava koşulları bu panellere zarar verebilmektedir. Dolayısıyla panellerin alüminyum ve zamak gibi dayanıklı materyallerle bağlantısının yapılması gerekir.

Yenilenebilir Enerjide Bağlantı Elemanları: Alüminyum ve Zamak

Son kullanıcıların güneş enerjisinden faydalanabilmesi için, panelleri doğru şekilde yerleştirmeleri gerekir. Bu panellerin yanlış yerleştirilmesi ya da bağlantı elemanlarının dayanıksız olması birçok sorunu beraberinde getirecektir. Bu sebeple son kullanıcılar bir firmadan güneş enerjisi paneli satın alırken dikkat ettiği noktalardan biri de bağlantı elemanlarının dayanıklılığıdır.

Güneş panelleri hem güneşten gelen ultraviyole ışınlara, hem yağmur gibi hava koşullarının yarattığı korozyona hem de rüzgâr gibi faktörlere karşı dayanıklı olmalıdır. Bu dayanıklılığı sağlayan markaların sistemleri, kullanıcılar tarafından çok daha fazla beğenilmekte ve satın alınmaktadır. Bu sebeple firmalar panellerin yanı sıra bağlantı ekipmanlarına da özen göstermektedir.

Yenilenebilir enerji kaynakları açısından bu durumun en iyi çözümleri ise alüminyum ve zamak alaşımlarda yatmaktadır. Hem alüminyum hem de zamak alaşım, son derece dayanıklı materyallerdir. Bu malzemeler hava koşullarının yanı sıra darbelere ve çarpmalara karşı da önemli bir mukavemet sergilerler. Bu sebeple günümüzde birçok firma yenilenebilir enerji ekipmanlarında bu materyallerden yapılan bağlantı elemanlarını tercih etmektedir.

Yenilenebilir Enerjide Neden Alüminyum ve Zamak Kullanılmalı?

Elektrik üretimi sağlamak adına birçok farklı yenilenebilir sistem kurulmaktadır. Bu sistemlerden elde edilen enerji çok daha ekolojik olduğu gibi aynı zamanda maliyetleri de çok düşüktür. Bu sebeple özellikle çok fazla güneş alan bölgelerde yenilenebilir enerji sistemlerine yoğun bir talep vardır. Bu talebi fark eden firmalar, üretimlerini her geçen gün artırmaktadır. Üretimin yanı sıra üretilen yenilenebilir enerji sistemlerinin bağlantı ekipmanlarının kalitesi de her geçen gün artmaktadır.

Yenilenebilir enerji malzemeleri olarak alüminyum ve zamak revaçta iki üründür. Bunun birçok farklı sebebi vardır. Alüminyum hafif olması, hava şartlarına karşı son derece dayanıklı olması ve şık görünümüyle dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra elastik bir malzemedir ve ani darbeleri ciddi oranlarda absorbe edebilir. Ayrıca düşük sıcaklıklarda dahi dayanıklılığından hiçbir şey kaybetmemektedir. İşlemesi kolay olması sayesinde ise yenilenebilir enerji sistemleri için dilediğiniz tipte parçanın ortaya çıkması oldukça kolaydır.

Zamak alaşım ise uzun ömürlü, sağlam ve yumuşak dokulu bir materyaldir. Çoğu metale göre çok daha kolay işlenen zamak alaşım tipleri düşük maliyetleriyle de dikkat çekmektedir.

Tüm bu özellikleri nedeniyle yenilenebilir enerji sistemlerinde alüminyum ve zamak popüler materyaller haline gelmiştir. Siz de ürettiğiniz sistemlerin daha dayanıklı olmasını sağlamak için bağlantı elemanlarında bu materyalleri tercih edebilirsiniz.

Berk Zamak Döküm olarak hem alüminyum hem de zamak parçalarını istediğiniz ölçülerde ve özelliklerde üretiyoruz. Yenilenebilir enerji malzemeleri olarak kullanılan bu materyaller, kullanıcıların ilgisini ürünlerinize çekmenize yardımcı olacaktır. Son derece dayanıklı olan bu materyallere sahip olmak için bizimle hemen iletişime geçebilir, alanında uzman personelimize aklınızdaki tüm soruları sorabilir ve avantajlı tekliflerimizden yararlanabilirsiniz.

Bize Ulaşın
HEMEN ARA