Alüminyum Parça Üretimi ve İmalatı

Alüminyum parça üretimi ve imalatı konusunda müşterilerine tasarımdan montaja kadar profesyonel bir hizmet veren Berk Zamak Döküm, basınçlı döküm teknolojisi ile yüksek kaliteli ürünlerin üretimini gerçekleştirmektedir. 

Tasarımlarınızı ürüne dönüştürmek ve bu süreci hızlı ve yüksek kalite standartlarına uygun gerçekleştirmek için Global bir üretici olan Berk Zamak Döküm’ü tercih edebilirsiniz. Web sitemizin al bölümünde yer alan “Fiyat Teklifi Al” formunu doldurarak, tasarımlarınızı bize gönderebilir, fiyat teklifi talep edebilirsiniz. Tasarım ekibimiz, müşterilerinin taleplerine 24 saat gibi kısa bir sürede dönüş yapmaktadır. 

Alüminyum Parça İşleme

Alüminyum parça üretmek için pek çok farklı yöntem kullanılabilir. Fakat her bir yöntem, diğerlerine göre belirli avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Örneğin birkaç adet alüminyum parça üretimi için CNC işleme yöntemi uygun olabilirken; daha büyük çaplı imalat talepleri alüminyum döküm yöntemlerinin kullanılmasını gerektirebilir. Alüminyum parça üretimi ve imalat taleplerinizi ekonomik, verimli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için endüstrinin en yenilikçi yöntemlerini kullanıyoruz. 

Alüminyumun Özellikleri

 • Mükemmel korozyon ve kimyasal direnç
 • Yüksek mukavemet-ağırlık oranı
 • İyi ısı ve elektrik iletkenliği
 • Kolay işlenebilirlik
 • Isı ve ışığı yansıtma

Alüminyum Parçaların Kullanım Alanları

Alüminyum, birçok metal ürün ve bileşen için ideal bir ürün seçimidir. Otomobil parçaları, optik reflektörler, mutfak eşyaları, uçak parçaları, aydınlatma armatürleri, elektronik muhafazalar, motor parçaları ve daha birçok ürün grubu, farklı türde alüminyum alaşımlarını içermektedir. 

CNC İşleme

Alüminyum, günümüzde en iyi işlenebilme özelliğine sahip metallerden birisidir. Alüminyum CNC işleme, uygulama sıklığı açısından çelikten sonra ikinci sıradadır. 

En saf haliyle, kimyasal bir element olan alüminyum; yumuşak, sünek, manyetik olmayan ve görünüşü itibariyle gümüşi bir beyaz maddedir. Fakat alüminyum saf haliyle kullanılmaz. Genellikle önemli ölçüde geliştirilmiş alaşımlar oluşturmak için manganez, bakır ve magnezyum gibi çeşitli elementler bir araya getirilir. 

Fakat CNC ile alüminyum parça işleme, alüminyum enjeksiyon makinesi ile parça üretimi kadar hızlı olamaz. Daha çok sınırlı üretim için tercih edilen bir talaşlı imalat yöntemidir. 

Alüminyum Enjeksiyon Makinesi ile Parça Üretimi

Enjeksiyon kalıplama, prototipler ve gerçek ürünler üretmek için kullanılan bir üretim sürecidir. Karmaşık ürün parçalarının daha kaliteli ve aynı zamanda verimli üretilmesini sağladığı için güvenilir ve verimlidir. Enjeksiyon kalıplama işlemi büyük ölçüde tasarıma ve üretimde kullanılan malzemelere bağlıdır. Bu nedenle, daha düşük maliyetle daha iyi ürünlere olanak tanıyan daha basit kalıp süreçleri arayan üreticiler, alüminyum enjeksiyon kalıplama kullanımını tercih ediyor.

Alüminyum enjeksiyon kalıplama, alüminyum aletlerle parçalar (prototipler/gerçek ürünler) üretmek için kullanılan enjeksiyon kalıplamaya dayalı yenilikçi bir tekniktir. Hızlı prototiplemede çelik enjeksiyon kalıplamaya mükemmel bir alternatiftir ve otomotiv, havacılık ve endüstriyel süreçlerde kabul görmüş bir yöntemdir. Berk Zamak Döküm, alüminyum enjeksiyon makineleri ile alüminyum parça üretimi hizmeti vermektedir. 

Alüminyum Parça Üretim Süreci

 • İlk olarak müşteriden bir ürün ile ilgili üretim talebi ve fiyat teklifi alınır.
 • Tasarım ekibimiz, müşterimizin ilettiği parçayı tüm yönleriyle inceler ve maliyetleri de göz önünde bulundurarak bir fiyat teklifi iletir. 
 • Müşterinin fiyat teklifini kabul etmesini müteakip çizim programları (SolidWorks, Catia, vb.) kullanılarak ürünün tasarımı yapılır. 
 • Ürün ve kalıp tasarımı, kalıp imalatı öncesinde müşteriye iletilir ve bu aşamada müşteri, tasarımda değişiklik yapma hakkına sahiptir. 
 • Kalıp imalatı, 2344 sıcak iş çeliği kullanılarak gerçekleştirilir. Kalıplar alüminyum değil; alüminyum üretmek için alüminyum enjeksiyon kalıplarıdır. 500 °C – 700 °C aralığında yüksek sıcaklıklarda çalışacak kalıpların üretimi için 2344 sıcak iş çeliği CNC işleme merkezimizde işlenir.  
 • Kalıplar üretildikten sonra alüminyum enjeksiyon makinesine bağlanır. Yüksek sıcaklıklarda eriyik hale getirilen alüminyum, bu makinelerde kalıba enjekte edilir ve makinenin her döngüsünde 2, 4 veya 6 adet parça çıkarılır. Bu aşamadan sonra ikincil işlemler uygulanarak parça kullanıma hazır hale getirilir. 

Alüminyum Parça Fiyatları

Alüminyum parça üretimi için sabit bir fiyatlandırma söz konusu değildir. Üretilmesi planlanan parçanın fiziksel ve kimyasal özelliklerine, kalıp tasarım ve üretim sürecine, talep edilen üretim miktarına, vb. pek çok farklı kritere göre alüminyum parça fiyatları değişiklik göstermektedir. Çeşitli endüstriler için ihtiyaç duyulan alüminyum parçaları, yenilikçi üretim yöntemleri ve deneyimli tasarım ekibimizle üretiyor; belirtilen süre içerisinde teslim ediyoruz. Alüminyum parça üretim fiyatları ve detaylar için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın
HEMEN ARA