Plastik Enjeksiyon Döküm

Enjeksiyon kalıplama veya bir diğer ifadeyle enjeksiyon döküm, büyük hacimlerde özdeş plastik parçalar oluşturmak için kalıp ve erimiş malzeme kullanılan bir üretim sürecidir. Mobilya, otomotiv parçaları, gıda ambalajları, oyuncaklar, mekanik parçalar ve daha pek çok parçanın üretimi için uygundur. Erimiş malzeme olarak plastik kullanılıyorsa, yöntem plastik enjeksiyon kalıplama olarak ifade edilir. 

Seri üretime uygun olması, çok yönlülüğü ve düşük maliyeti nedeniyle plastik enjeksiyon döküm, şu anda dünya genelinde plastik parçalar üretmek için en yaygın kullanılan üretim sürecidir.

Peki plastik enjeksiyon döküm tam olarak nedir? Süreç nasıl işliyor? 

Plastik Enjeksiyon Döküm Nedir?

Erimiş polimerin metal kalıplara enjekte edilmesi ve bu kalıpların içinde katılaştırılarak gerekli şekillerin elde edilmesi, plastik enjeksiyon prosesinin en temel tanımıdır. Plastik enjeksiyon işleminin her döngüsünde onlarca parça üretilebilir. Çevrim süresi kullanılan malzemeye ve üretilen parçaya göre değişir. Ancak genel olarak plastik enjeksiyon kalıplama işlemlerinin döngü süresi 30 saniye ile birkaç dakika arasında değişmektedir.

Plastik enjeksiyon kalıplama proseslerinde termoplastik malzemelerin enjeksiyonu en yaygın uygulamadır. Termoset ve elastomer polimerler de enjeksiyon kalıplama makinesinin ekipman ve takımları bunlara göre değiştirilirse enjeksiyonla kalıplanabilir.

Plastik enjeksiyon kalıplama ile çok karmaşık parçalar üretilebilir. Ancak ürünlerin tasarımının kalıplardan ayrılmaya uygun olması gerekmektedir. 

Plastik Enjeksiyon Döküm Avantajları

Seri Üretime Uygunluk

Enjeksiyon kalıplama işlemi son derece hızlıdır. Erimiş termoplastikler metal kalıp içinde hızla soğur ve döngüler arasındaki süre 20 saniye kadar kısa olabilir, bu da işlemi oldukça verimli ve uygun maliyetli hale getirir. Makineler ayrıca günün her saatinde çalıştırılabilir, bu da toplam üretim süresini kısaltır.

Malzeme ve Renk Seçenekleri

Enjeksiyon kalıplama işlemi birçok farklı plastik ve renk formülasyonu ile uyumludur. Eldeki projeye bağlı olarak, plastikler, çekme ve darbe mukavemeti, elastikiyet ve ısı direnci dahil olmak üzere bir dizi faktöre göre seçilebilir.

Enjeksiyonla kalıplanmış parçaların renklendirilmesi de kolaydır, bu da işlemin tüketim malları için yaygın olarak kullanılmasının nedenlerinden biridir. 

Dayanıklı Ürün

Kalıplanmış parçalar yüksek performanslı termoplastiklerden yapılabilir ve mukavemeti daha da artırmak için ek parçalar kullanılabilir. 3D baskılı parçaların aksine, kalıplanmış parçalarda katman çizgileri yoktur ve bu nedenle belirli düzlemlerde zayıflık göstermezler.

Karmaşık ve Ayrıntılı Parçalar

Plastik enjeksiyon döküm ile karmaşık plastik parçalar üretilebilir. Ayrıca, plastiği enjekte etmek için kullanılan yüksek basınçlar, parçaların küçük ve karmaşık detaylarla oluşturulabileceği anlamına gelir.

Yüzey Kalitesi

Enjeksiyon kalıplamanın en büyük avantajlarından biri, doğrudan kalıptan çıkanlar da dahil olmak üzere parçaların yüksek yüzey kalitesidir. Parçalar son işlem prosedürleriyle işlenebilse de kalıplanmış parçalar son kullanım için uygun olan pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.

Tutarlılık

Tek bir kalıp yüz binlerce döngü için kullanılabildiğinden, parçalar son derece tutarlıdır ve gerekli standartları ve sertifikaları karşılayabilir.

Plastik Enjeksiyon Dökümde Kullanılan Kalıp Sistemleri

Plastik enjeksiyon dökümde kullanılan kalıplar, parça geometrisine göre tasarlanmaktadır. ZAMAK alaşımları, alüminyum veya farklı türde bir metalden imal edilebilirler. CNC makinelerinde işlenen kalıplar, üretilecek parçaya göre şekillendirilir. Hazırlanan kalıplar, hareketli ve sabit plakalara yerleştirilir. Genel olarak kalıplar, biri hareketli bir baskı plakası üzerine yerleştirilmiş ve diğeri sabit bir baskı plakası üzerine sabit olarak yerleştirilmiş iki yarım tasarım olarak üretilir.

Enjekte edilen plastik parçaların çevrim sonunda kalıptan ayrılması için farklı bir sisteme ihtiyaç. Bu sistem genellikle hareketli plaka üzerine ejektör pimlerinin uygulanması ile yapılır. Plastik malzemelerin büzülme özelliğinden dolayı iki plakanın ayrılmasından sonra plastik parça hareketli plakaya yapıştırılır. İtici pimlerin uygulanması ile plastik kalıplanmış ürün kalıptan ayrılır.

Bize Ulaşın
HEMEN ARA