Plastik Enjeksiyon Döküm

Enjeksiyon kalıplama veya bir diğer ifadeyle enjeksiyon döküm, büyük hacimlerde özdeş plastik parçalar oluşturmak için kalıp ve erimiş malzeme kullanılan bir üretim sürecidir. Mobilya, otomotiv parçaları, gıda ambalajları, oyuncaklar, mekanik parçalar ve daha pek çok parçanın üretimi için uygundur. Erimiş malzeme olarak plastik kullanılıyorsa, yöntem plastik enjeksiyon kalıplama olarak ifade edilir. 

Seri üretime uygun olması, çok yönlülüğü ve düşük maliyeti nedeniyle plastik enjeksiyon döküm, şu anda dünya genelinde plastik parçalar üretmek için en yaygın kullanılan üretim sürecidir.

Peki plastik enjeksiyon döküm tam olarak nedir? Süreç nasıl işliyor? 

Plastik Enjeksiyon Döküm Nedir?

Erimiş polimerin metal kalıplara enjekte edilmesi ve bu kalıpların içinde katılaştırılarak gerekli şekillerin elde edilmesi, plastik enjeksiyon prosesinin en temel tanımıdır. Plastik enjeksiyon işleminin her döngüsünde onlarca parça üretilebilir. Çevrim süresi kullanılan malzemeye ve üretilen parçaya göre değişir. Ancak genel olarak plastik enjeksiyon kalıplama işlemlerinin döngü süresi 30 saniye ile birkaç dakika arasında değişmektedir.

Plastik enjeksiyon kalıplama proseslerinde termoplastik malzemelerin enjeksiyonu en yaygın uygulamadır. Termoset ve elastomer polimerler de enjeksiyon kalıplama makinesinin ekipman ve takımları bunlara göre değiştirilirse enjeksiyonla kalıplanabilir.

Plastik enjeksiyon kalıplama ile çok karmaşık parçalar üretilebilir. Ancak ürünlerin tasarımının kalıplardan ayrılmaya uygun olması gerekmektedir. 

Plastik Enjeksiyon Döküm Avantajları

Seri Üretime Uygunluk

Enjeksiyon kalıplama işlemi son derece hızlıdır. Erimiş termoplastikler metal kalıp içinde hızla soğur ve döngüler arasındaki süre 20 saniye kadar kısa olabilir, bu da işlemi oldukça verimli ve uygun maliyetli hale getirir. Makineler ayrıca günün her saatinde çalıştırılabilir, bu da toplam üretim süresini kısaltır.

Malzeme ve Renk Seçenekleri

Enjeksiyon kalıplama işlemi birçok farklı plastik ve renk formülasyonu ile uyumludur. Eldeki projeye bağlı olarak, plastikler, çekme ve darbe mukavemeti, elastikiyet ve ısı direnci dahil olmak üzere bir dizi faktöre göre seçilebilir.

Enjeksiyonla kalıplanmış parçaların renklendirilmesi de kolaydır, bu da işlemin tüketim malları için yaygın olarak kullanılmasının nedenlerinden biridir. 

Dayanıklı Ürün

Kalıplanmış parçalar yüksek performanslı termoplastiklerden yapılabilir ve mukavemeti daha da artırmak için ek parçalar kullanılabilir. 3D baskılı parçaların aksine, kalıplanmış parçalarda katman çizgileri yoktur ve bu nedenle belirli düzlemlerde zayıflık göstermezler.

Karmaşık ve Ayrıntılı Parçalar

Plastik enjeksiyon döküm ile karmaşık plastik parçalar üretilebilir. Ayrıca, plastiği enjekte etmek için kullanılan yüksek basınçlar, parçaların küçük ve karmaşık detaylarla oluşturulabileceği anlamına gelir.

Yüzey Kalitesi

Enjeksiyon kalıplamanın en büyük avantajlarından biri, doğrudan kalıptan çıkanlar da dahil olmak üzere parçaların yüksek yüzey kalitesidir. Parçalar son işlem prosedürleriyle işlenebilse de kalıplanmış parçalar son kullanım için uygun olan pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.

Tutarlılık

Tek bir kalıp yüz binlerce döngü için kullanılabildiğinden, parçalar son derece tutarlıdır ve gerekli standartları ve sertifikaları karşılayabilir.

Plastik Enjeksiyon Dökümde Kullanılan Kalıp Sistemleri

Plastik enjeksiyon dökümde kullanılan kalıplar, parça geometrisine göre tasarlanmaktadır. ZAMAK alaşımları, alüminyum veya farklı türde bir metalden imal edilebilirler. CNC makinelerinde işlenen kalıplar, üretilecek parçaya göre şekillendirilir. Hazırlanan kalıplar, hareketli ve sabit plakalara yerleştirilir. Genel olarak kalıplar, biri hareketli bir baskı plakası üzerine yerleştirilmiş ve diğeri sabit bir baskı plakası üzerine sabit olarak yerleştirilmiş iki yarım tasarım olarak üretilir.

Enjekte edilen plastik parçaların çevrim sonunda kalıptan ayrılması için farklı bir sisteme ihtiyaç. Bu sistem genellikle hareketli plaka üzerine ejektör pimlerinin uygulanması ile yapılır. Plastik malzemelerin büzülme özelliğinden dolayı iki plakanın ayrılmasından sonra plastik parça hareketli plakaya yapıştırılır. İtici pimlerin uygulanması ile plastik kalıplanmış ürün kalıptan ayrılır.

Fason Plastik Enjeksiyon

Fason plastik enjeksiyon; sıcaklık yardımıyla eritilen plastik malzemelerin kalıp içine enjekte edilmesi ve bu sayede şekillendirilmesine verilen isimdir. Soğutulduktan sonra kalıptan çıkarılan plastik, istenen şekli alır ve bu sayede imalat sağlanır. Bu yöntem ile çok küçük komponentlerden, mobilyalara kadar çeşitli ölçülerde ve kategorilerde plastik parça üretilebilmektedir. Fason plastik enjeksiyon endüstride kullanılan en yaygın imalat yöntemlerinden biridir. Bu işlemin gerçekleştirildiği makineye ise plastik enjeksiyon makinesi adı verilir.

Kapama

Fason plastik enjeksiyon üretiminde kullanılan makinenin üç ana parçası bulunmaktadır. Bunlar kapama ünitesi, enjeksiyon ünitesi ve kalıptır. Kapama ünitesi; enjeksiyon ve soğutma esnasında kalıbı basınç altında tutar. Fason üretimde enjekte edilen kalıbın iki tarafını birleştiren ünitedir.

Enjeksiyon

Fason plastik enjeksiyon esnasında, granül halde bulunan plastik malzeme enjeksiyon ünitesinin üzerindeki hazneye dökülür. Buradan da rezistanslı ısıtıcılarla silindir içerisinde, elektrik motoruyla kumanda edilen bir vida vasıtasıyla alınmaktadır. Vida, sıkıştırma işlemi yapar ve sıcakla basınç altında erimiş plastik malzemeyi, silindirin sonuna kadar ilerletir. Vidanın önünde kalıbı doldurmak için yeterli malzeme olduğunda, enjeksiyon işlemi başlar. Erimiş haldeki plastik makinenin ucunda yer alan bir meme vasıtasıyla kalıba gönderilir. Bu işlemde basınç ve hız hidrolik motor tarafından kontrol edilir. Bu sayede fason üretim de ortaya çıkar.

Ütüleme

Fason plastik enjeksiyonda ortaya çıkan parçaların istenen ölçülerde olması ve hataların ortaya çıkmaması için ütüleme işlemi uygulanır. Bu aşamada kalıba enjekte edilen erişmiş plastik, basınç uygulanarak kalıbın tam halini alması sağlanır. Plastik, kalıp içinde katı hale gelene kadar bu işlem devam etmektedir. Kullanılan hammaddeye, boyutlarına ve ağırlığına bağlı olarak bu işlemin süresi değişiklik gösterir.

Soğutma

Fason üretimde bir başka aşama ise soğutmadır. Bu aşamada kalıptaki hammaddenin sertleşmesi sağlanır. Sertleşen plastik, kalıptan çıkarılarak istenen her alanda kullanılabilir. Kalıptaki soğutma işlemi genellikle su kanalları aracılığıyla gerçekleştirilir.

Plastik Enjeksiyon Firması

Plastik enjeksiyon hattında üretim yapan birçok farklı firma vardır. Bununla birlikte doğru firmanın seçimi, imalat kalitesi açısından son derece önemlidir. Firma seçiminde dikkat etmeniz gereken başlıca faktörlerden biri, firmanın üretim kapasitesidir. Teknolojik cihazlara sahip olan, üretim kapasitesi yüksek bir firma tercih etmeniz, plastik enjeksiyon işlerinizin daha kaliteli ve hızlı biçimde ortaya çıkmasını sağlar.

Bunun yanı sıra tercih edeceğiniz plastik enjeksiyon firmasının deneyimi de son derece önemlidir. Deneyimli bir firma, ortaya çıkabilecek sorunlara esnek çözümler üretecek ve üretimin problemsiz biçimde devam etmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, plastik enjeksiyon konusundaki fiyatlardır. Hem kaliteli hem de avantajlı fiyatlara sahip üretim yapan bir firmayla çalışmanız, istediğiniz sonuçların ortaya çıkması bakımından çok daha pozitif sonuçlar doğuracaktır.

Berk Zamak Kalıp ve Döküm olarak, dilediğiniz ürünlerin kalıbını çıkarak, hızlı ve kaliteli biçimde üretime geçiriyoruz. Bizimle hemen iletişime geçmeniz halinde; üç boyutlu çizimi ya da teknik çizimi paylaşılan parçalar için 24 saat içerisinde avantajlı fiyat tekliflerini detaylı biçimde sunuyoruz. Bunun yanı sıra yüksek teknolojili cihazlarla donatılan imalathanemiz, prototip üretimini 2 haftada, kalıp üretimini ise 4 hafta gibi kısa bir sürede gerçekleştirmektedir.

Bunlarla birlikte üretilen parçalarınız için geliştirme opsiyonunuzu daima açık tutuyoruz. AR-GE departmanız; üretimini istediğiniz parçaların mekanik ve fiziksel açıdan gelişimleri için her zaman size destekte bulunacaktır. Siz de bizimle hemen iletişime geçerek, tüm bu avantajlar faydalanabilir ve dilediğiniz kalıpların üretimini kısa sürede, avantajlı fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz.

Bize Ulaşın
HEMEN ARA