Otomobil Parça Kalıp İmalatı

Otomotiv sanayi, özellikle son yıllarda Türkiye’nin uluslararası alanda yükseldiği sektörlerden biri halini almıştır. Bunun önemli bir boyutu, otomotiv sektöründe ortaya çıkan yedek parça üretimidir. Teknolojinin gelişmesi, kalıp sektöründe makineleşme oranın artması ve bu sektörde giderek daha fazla iş yapan firmalar sayesinde, uluslararası alanda yerli malı otomotiv parçalarını görmek mümkün hale gelmiştir.

otomobil-parca-kalip-imalati

Otomotiv sektöründeki parçaların neredeyse tamamı kalıp yoluyla, seri üretime geçmiştir. Araba kapılarından motor kaputlarına, metal parçalardan plastik akşamlara kadar birçok parça kalıplar sayesinde hızlı biçimde üretilebilmektedir.

Kalıp sektöründe teknik donanım ve kaliteli uygulamalar, otomotiv sektörünü olumlu biçimde etkilemektedir. Berk Zamak Kalıp ve Döküm, bu alanda tüm ihtiyaçlarınızı karşılamakta ve dilediğiniz kalıbın ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra firmamız sayesinde, kalıplara döküm de yaptırabilir, otomotiv sektöründeki yerinizi her geçen gün daha fazla büyütebilirsiniz.

Otomotiv Sektöründe Kalıp Tasarımı

Otomotiv sektöründe parça üretmek istiyorsanız, önemli adımlardan biri kalıpların tasarlanmasıdır. Kalıp tasarımı müşterilerin taleplerine göre yapılmaktadır. Dilediğiniz ürüne ait kalıpların 3B geometrisi çıkarılmakta ve ardından üretime hazır hale getirilmektedir.

Otomobil parça kalıp üretim sürecinde; parçanın modellenmesi, kalıp tasarımı, kalıp üretimi ve onay gibi bölümlere ayrılabilir. Kalıp ürün tasarımının her aşamasında bilgisayar destekli çizim programlarından faydalanılır. Adım adım simülasyonlar yapılarak, olası hatalara erkenden müdahale amaçlanır. Bu sayede çok daha sağlıklı bir süreç yürütülebilir.

Kalıp tasarımı işlemlerinde; boyutlandırma, konum, hassasiyet, soğutma teknikleri ve üretim öncesi proseslerin belirlenmesi yapılır. Ürün kalıp tasarımının 3d-2d datalarının alınmasının ardından yıllık adet bilgileri gibi detaylar belirlenir. Bunun ardından ürüne ait fonksiyonel ve kritik bölgelerin belirlenmesine geçilir. Bunun yanı sıra ürünlerin teknik resim toleranslarına ilişkin analizler yapılmaktadır.

Otomobil Parça Kalıp Üretimi

Otomotiv sektörünün büyümesiyle birlikte bu sektörde çok daha fazla firma otomobil aksamlarının üretimine başlamıştır. Buna karşın kalıpların doğru ve kaliteli biçimde üretimi son derece önemlidir. Hatalı kalıp, hatalı döküm ve hatalı ürün anlamına gelecektir. Bu da işletmenize zarar olarak geri dönecektir. Bu sebeple kalıp tasarımı ve üretimi aşamasının profesyonel bir ekip tarafından yapılması gerekir.

Kalıp tasarım sürecinin ardından üretim dosyası hazırlanarak, imalata başlanır. Kalıp tasarımının ileri teknoloji CNC tezgahlarında ve üretim parkurunda yapılması, çok daha iyi sonuçlar doğuracaktır. Bu sayede dilediğiniz otomobil aksamını üretebilirsiniz. Üretim sürecinde kalıplara alıştırma işlemi uygulanır. Bunun yanı sıra kimi parçalara ısıl işlem de uygulanabilmektedir.

Otomobil parça kalıp üretim aşamasında, harici bütün işlemler gerçekleştirilebilir. Bu evrede kalıpların erkek ve dişi tarafları bir araya getirilir ve genel bir değerlendirme sürecine geçilir. Son olarak ise kalıplar kapatılır. Kalıbın tamamlanmasının ardından etiketleme yapılır ve kalıp kilitleri monte edilir. Bu sayede ilk numune için tüm kalıplar kullanıma uygun hale getirilir.

Otomobil Parça Kalıp Dökümü

Otomobil aksamları üretmek için kalıpların hazırlanması kadar döküm de önemli bir aşamadır. Döküm aşamasıyla ürünün ortaya çıkarılması sağlanır. Döküm de plastik, alüminyum, zamak gibi malzemeler kullanılabilir. Her bir malzemenin kendine has özellikleri vardır. Bu sebeple hangi materyalin tercih edileceği, sizin seçiminize bağlıdır.

Kalıpların üretiminin ardından bu kalıplara döküm yaparak, ticari bir ürüne sahip olabilirsiniz. Üretebileceğiniz farklı otomobil parçaları sayesinde, daha fazla kar ederek, sektörde ön plana çıkabilirsiniz.

Berk Zamak Kalıp ve Döküm olarak, dilediğiniz kalıpları en kaliteli şekilde ürettiğimiz gibi aynı zamanda döküm işlerinizi de sorunsuz ve hızlı biçimde gerçekleştirebiliyoruz. 3D çizimlerin CNC ile hayata geçtiği üretim parkurumuz, seri üretimlerin gerçekleştiği alandır. Bunun yanı sıra CNC parkurumuz ise tamamen bilgisayar destekli bir sisteme sahiptir. Bu sayede kalıp üretmenin yanı sıra parçaların son hali de burada verilir. Makine parkuru ise tüm taleplerinizi karşılayabilmek adına 1 gramdan 5 kilograma kadar zamak döküm parçalarını ve alüminyum parçalarını üretebilmektedir.

İleri teknolojiye sahip tesisimizde, tüm otomotiv parça kalıp imalat işlerinizi gerçekleştirebiliyoruz. Uzman ve deneyimli ekibimiz, imalatın başından sonuna kadar sizinle birlikte çalışacaktır. Bu sayede çok daha kaliteli ve istediğiniz gibi ürünler ortaya çıkar. Siz de otomobil parça üretimleriniz için bizimle hemen iletişime geçebilir, avantajlı fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.

Bize Ulaşın
HEMEN ARA