Bize Ulaşın
Alüminyum Kalıp

Günümüzde alüminyum, gelişen teknoloji ve üretim teknikleri sayesinde otomotivden inşaata kadar birçok sektörde kullanılan bir hammadde olmuştur. Özellikle hafif bir ekipmanın gerekli olduğu durumlarda akla ilk gelen malzemelerden bir tanesidir, alüminyum.

Alüminyumun birçok sektörde kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi hafif ve kolay şekil alabilmesidir. Alüminyum hafif ve kolay erişebilir olmasına rağmen diğer malzemelere göre oldukça uzun ömürlüdür. 

Alüminyumdan elde edilmiş herhangi bir ürün pas tutmaz. Alüminyum diğer hammaddelere göre çok daha çevre dostudur. Herhangi bir ürünün üretiminden arta kalan parça alüminyumlar bile kolay bir şekilde geri dönüştürülebilir. 

Alüminyum Kapı Menteşesi

Alüminyum doğrama kapı ve pencere sistemlerinde kullanılmakta olan kapı ve pencere menteşesi, kapıların ve pencerelerin kolayca açılmasını sağlamaktadır. Alüminyum malzemeden üretilen kapı menteşesi evdeki diğer aksesuarlarla uyum sağlayabilmektedir. Dayanıklı ve sağlam olan kapı ile pencere menteşesi çeşitli alanlarda hem şık bir tasarım için hem de ergonomik işlevsel özelliği için sıklıkla tercih edilmektedir. Alüminyum kapı ve pencere menteşeleri kimi sektörde kapazlama olarak da adlandırılabilmektedir. 

Berk Zamak Döküm olarak alüminyum içeren ürünlerin imalatını kaliteli bir şekilde gerçekleştirmekteyiz. Alüminyum kapı menteşesi kalıbı da fazlaca ürettiğimiz arasında bulunmaktadır. Öncesinde programlarda tasarlanan kalıpları sonrasında enjeksiyon makinelerimizle hızlıca üretmekteyiz. 

Alüminyum Minifix

Minifix, mobilyaları birbirine bağlamak için kullanılan en pratik ve en dayanıklı yöntemlerden bir tanesidir. Minifix bağlantısı mobilyalarda en çok tercih edilen bağlantı sistemleri arasındadır. Minifix bağlantı sisteminde montaj üç numaralı parçadan başlamaktadır. Minifix birleşimi sayesinde mobilyalarınızda salınım en aza indirilerek dayanıklılık artmaktadır. Ayrıca vida bağlantısına benzer şekilde dışarıdan gözle görülür şekilde hiçbir bağlantı elemanı olmayacaktır. Bu sayede dümdüz bir dolap yanı ya da bir TV ünitesi rafı ile çok daha şık mobilyalara sahip olacaksınız.

Alüminyum Minifix Kalıbı

Minifix, mobilyaları birbirine sabitlemek için kullanılan ürünlerden bir tanesidir. Gündelik yaşamda sıklıkla kullanılan Minifix ürünlerin pek çok olumlu özelliği tercih edilmesine katkı sağlamıştır. Minifix üretmeye karar verdikten sonra ilk başta kalıp üretimini düşünmeniz gerekmektedir. Kalıp üretimi için firmamızdan rahatlıkla bilgi alabilirsiniz.

Uzman ekibimizle birlikte minifix kalıp üretimini sizler için profesyonel bir biçimde gerçekleştirmekteyiz. Üç boyutlu parça tasarımını uygun programlar yardımı ile yaptıktan sonra sizlerin de onayını alarak minifix kalıbı imalatına başlamaktayız. Minifix kalıp üretimi yapmak istediğiniz minifixlerin uygun şekli alması için üretilmektedir. Alüminyum gibi dayanıklı bir malzemeden üretilen kalıplar ihtiyaçlarınızı sorunsuz karşılamaktadır. 

Alimünyum minifix kalıplarının üretimi esnasında iş çelikleri kullanılmaktadır. CNC makineler bu işlem için fazlaca uygundur. Minifix kalıbı üretimi enjeksiyon işleminin ilk adımıdır. CNC makineleri, tasarlanan çizimlere göre kesim yaparak minifix kalıbı şekline dönüştürmektedir. CNC makineden çıkan çelik erozyon makinesine taşınarak bakır formun elektriği iletmesi sayesinde oyulmaktadır.  Bu oyma işleminin daha hızlı bir şekilde ilerlemesi için öncesinde CNC makineleri kullanmayı tercih etmekteyiz. Üretilecek ürünlerin öncesinde mutlaka kalıp üretimi gerçekleştirilmelidir. Minifix için de alüminyum kalıplar üretilmektedir. Kalıp üretimi bittikten sonra enjeksiyon işlemine başlanmaktadır. Firmamız kaliteli kalıp hizmeti ile istediğiniz ürünleri sizlere ulaştırmayı amaçlamaktadır. 

Alüminyum Kalıp Üretimi

Alüminyum kalıp üretiminin tasarım aşaması çok önemlidir. Bir ürünün imalat süreci aşamalarından ilki ürünün kalıp tasarımıdır. Günümüz şartlarında ürünlerin tasarımı artık tamamen bilgisayar ortamında profesyonel tasarım yazılımlarıyla yapılmaktadır. Ürünlerin seri üretime geçmeden önceki bütün aşamalarında yapılabilecek herhangi bir işlem ürün tasarımını doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemektedir. Dolayısıyla ürünün tasarım aşamasının her şeyden önce kusursuz olması gerekir. 

Üretim aşamasının kusursuz olmasını sağlamanın yolu ürünün kusursuz bir şekilde kalıbını hazırlamaktan geçer. Bilgisayar ortamında tasarımı yapılan kalıp, daha sonra 3 boyutlu halde üretici firmaya sunulur. Firmadan onay gelmesi durumunda alüminyum kalıbın üretimine geçilir. 

Alüminyum Kalıp İmalatı 

Kalıp imalatlarının hepsinde olduğu gibi alüminyum kalıp imalatında ilk önce kalıp en ince ayrıntısına kadar bilgisayar ortamında çizilir. Solidworks, Nx, Catia ve AutoCad gibi çizim programlarının yardımıyla bu tasarımlar, tasarım mühendisleri tarafından büyük bir titizlikle çizilir. 

Kalıplar ile ürünlerin tasarımını oluşturmak aslında çok yeni bir teknik değildir. Bu yöntem yüzyıllar önce bulunmuş olmasına rağmen özellikle son 30 yıldır gelişen teknolojinin etkisiyle yepyeni bir boyut kazanmıştır. 

Gelişen teknoloji sayesinde tasarlanan kalıp üretime geçmeden önce her aşamasıyla bilgisayar ortamında görülüp incelenebiliyor ve hatta simüle edilebiliyor. Bu durum ürünün üretim aşamasındaki üretim maliyetini büyük oranda düşürüyor. Üretici firmanın talep etmesi durumunda ise bir prototipini kısa sürede üretme gibi imkanlar da vardır. Alüminyum kalıp imalat süreci oldukça dikkat, bilgi ve tecrübe gerektiren bir süreçtir. 

Alüminyum enjeksiyon kalıplarının üretimi sırasında 2344 sıcak iş-çelikleri kullanılmaktadır. Bu çeliklere CNC tezgahlarda istenilen şekil verilerek kalıp halini alması sağlanır. Daha sonra bu çeliklerin içinde metal enjeksiyon makineleri ile alüminyum enjekte edilir ve böylece alüminyum parça üretimi yapılmış olur. 

Alüminyum enjeksiyon kalıpları çok yüksek sıcaklık ve basınç altında sürekli çalıştıklarından dolayı ömürleri zamak ve plastik enjeksiyon kalıplarına göre daha kısadır. Alüminyumun bu yüksek sıcaklık ve basınç altındaki yıpratıcı etkisinden korunmak için 2344 sıcak iş çelikleri sıcak işlem uygulanarak sertleştirilir ve daha sonrasında yüzey aşınımından korunulabilmesi için nitrasyon işlemi görürler. Bu işlemler alüminyum enjeksiyon kalıplarının ömrünü uzatabilmek için tüm kalıpların çalıştığı sıcaklık ve basınç önceden belirlenerek uzman kadromuzla uygulanır. 

Berk Zamak Döküm olarak müşterilerimizin kalıp ihtiyacı için 20 yılı aşkın süredir kalıp üretimi yapıyoruz. Kalıp ihtiyacı olan müşterilerimizin bu ihtiyaçlarını karşılamak için tüm enerjimizle çalışıyoruz. 

Alüminyum kalıp üretimine geçmeden önce müşterilerimizin istek ve ihtiyaçlarını dikkatle dinliyoruz. Çalışmalarımıza bu istekleri ve ihtiyaçları iyice anlayıp öğrenerek başlıyoruz. Firmanızın kalıp ihtiyacı için bizimle irtibata geçebilir ve aklınızdaki tüm soruları müşteri temsilcilerimize sorabilirsiniz. 

Alüminyum Hammaddenin İçeriği

Alüminyum, doğada bileşik yani oksit halinde bulunmakta ve yer kabuğunun yaklaşık yüzde sekizini oluşturmaktadır. Alüminyum üretiminin en önemli hammaddesi olan boksit minerali %30-60 oranlarında alüminyum oksit içermektedir.

Alüminyum oksitin elektrolizi yöntemi ile, ticari olarak üretilen alüminyum metalinin üretilmesi ancak 1888 yılında mümkün olmuştur. Önceleri elektrik kabloları ve ev dekorasyonu ürünlerinde kullanılmaya başlayan alüminyum metaline, 1939-1945 dönemindeki savaş ortamında uçak sanayiinden fazlaca talep gelmiştir. 1960 yıllarında alüminyum sac ve levhalar inşaat sanayisinde kullanım alanı bulmaktayken, 1970 ve 1980 yıllarında ise özellikle Amerika’da kutulama piyasası alüminyuma büyük istek oluşturmuştur. Yaşanan petrol krizlerinin sonrasında, daha çok hafif otomobillerin üretiminin yaygınlaşmasıyla, otomotiv sektöründe alüminyum hızlıca bakır, çelik ve dökme demirin yerini almaya başlamıştır. 

Gezegenimizde alüminyum en yaygın metallerden biri olmasına rağmen, saf alüminyum doğal olarak bulunmamaktadır. Alüminyum atomlar, bileşikleri oluşturan diğer metallerle kolaylıkla bağlanabilmektedir. Aynı zamanda, örneğin demir ile olduğu gibi fırında birleşikleri eriterek alüminyum izole edilmesi olanaksızdır. Alüminyum üretiminin süreci fazlaca karmaşıktır ve büyük miktarda elektrik gerektirmektedir. Bu sebeple, alüminyum ergitme makineleri her zaman, çevreyi kirletmeyen hidroelektrik santralleri olmak üzere enerji kaynakları çevresine kurulmuştur.

Alüminyumun pek çok olumlu özelliği bulunmaktadır. Gıda kalıplarında fazlaca gördüğümüz alüminyum: gıdaları ışık ve havaya karşı korumak için iyi bir bariyer oluşturmaktadır. Geri dönüştürülebilen alüminyum, ayrı ayrı tasarlanarak farklı boyut ve şekillerde üretilebilmektedir. Bu sebeple kalıp yapımında fazlaca tercih edilen malzemeler arasındadır. Hafif bir yapısı olması üretim maliyetleri üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. 

Etial 150 Kullanım Alanları

Alüminyum enjeksiyon döküm yöntemi ergimiş alüminyum hammaddenin çok yüksek basınç altında metalden yapılan bir kalıba doldurulması esasına dayanmaktadır. Uygulanan yüksek basınç sayesinde fazla miktarda alüminyumun kalıba çok hızlı bir şekilde doldurulması sağlanmaktadır. Katılaşma tamamlanana kadar yüksek basınç uygulanmaya devam edildikten sonra ardından kalıp açılarak itici kalıpların yardımıyla parça kalıptan çıkarılarak işlem tamamlanmaktadır. 

Etial 150 içerisinde 1,5 gram kurşun içeren alüminyuma verilen isimdir. İçerisindeki krom oranının azlığı nedeni ile yüksek mukavemet basınçlı dökümlerde kullanılmaktadır. 

Etial 160 Kullanım Alanları

Alüminyum enjeksiyon yöntemi sayesinde çok karışık şekilli parçaların dökümü gerçekleştirilebilmektedir. Genellikle alüminyum yüksek basınç döküm yöntemi ile dökülecek malzemelerin erime sıcaklığı 800 derecenin altındadır. İşlemler tamamıyla makinalar tarafından gerçekleştirildiği için yüksek üretim hızına kolaylıkla yetişilebilmektedir. 

Etial 160 içerisinde 1,62 gram kurşun içeren alüminyuma verilen isimdir. İyi yüzeye ihtiyaç duyan basınçlı döküm parçalarda kullanılmaktadır. Enjeksiyon yönteminde fazlasıyla tercih edilen hammaddeler arasındadır. 

Etial 170 Kullanım Alanları

Alüminyum enjeksiyon kalıpları çoklu parçaların üretimi için kullanıcısına fazlaca kar sağlamaktadır. Kalıp malzemesi olarak dökme demir, karbonlu çelikler, alaşımlı çelikler ve bazen de demir dışı malzemeler kullanılabilmektedir. Dökülen metalin erime sıcaklığı yüksek ise alaşımlı çelik kalıplar, düşük ise karbonlu çelik kalıplar kullanılmaktadır. Alüminyum enjeksiyon döküm kalıpları genellikle çift parçaya sahiptir ve üzerlerinde parçaları kolaya çıkarabilmek için itici çubuklar bulunmaktadır. Kalıpların sıcaklığının sabit kalması için genellikle su ile soğutum yapılmaktadır. Bu da kalıp ömrünün fazlaca uzatmaktadır. 

Etial 170 içerisinde 1,73 gram kurşun içermekte olan alüminyum çeşididir. Diğerleri gibi mukavemet özelliğine sahip bu alüminyum dökülebilmesindeki kolaylık ve korozyon dayanımının yanında basıncı engelleme özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

HEMEN ARA