Bize Ulaşın
Zamak Kalıp

Zamak, birçok elementin bir araya gelmesiyle oluşan metal alaşımı olarak bilinir. Zamak alaşımını oluşturan elementler; alüminyum, magnezyum, bakır ve çinko olarak sıralanır. Zamak kalıplar, kendi arasında çeşitlidir ve bu çeşitliliği zamak içerisindeki elementlerin miktarı belirler. Zamak, kendi arasında zamak 3 ve zamak 5 olarak adlandırılır. Bu adlandırma sayesinde zamak maddesinin sertliği oldukça basit bir şekilde anlaşılır. Zamak maddesinin keşfedilmesi neredeyse yüz yıl öncesine dayanır. O zamandan bu zamana önemi artan zamak, günümüzde son derece popülerdir. Zamak maddesinin en önemli avantajları; herhangi bir darbeye karşı direnç göstermesi, esneyen ve sağlam bir yapıda olmasıdır. 

Zamak maddesi içeriğinde birçok elementi barındırsa da çinko diğerlerinden daha yoğun olarak bulunur. Bundan dolayı da zamak maddesine çinko alaşımı denildiğine rastlanır. Dünya geneline bakılacak olursa metal sektöründe en çok kullanılan metallerden biri çinkodur. Dolayısıyla içeriğinde yüksek oranda çinko bulunan zamak, metal sektörü için vazgeçilmezdir. Zamak kalıplar, metal sektörlerinin birçoğunda kullanılıyor olsa da en sık otomotiv sektöründe kullanıldığı görülür. Bunun sebebi ise araba parçalarından karbüratör, radyo ızgaraları, LPG parçaları, madeni kapı kolları, radyatör gibi birçok üründe zamak maddesinin kullanımına ihtiyaç duyulmasıdır. 

Zamak kalıplar yalnızca otomotiv sektöründe değil birçok sektörde kullanılan yaygın bir üründür. Zamak kalıpların kullanıldığı sektörlerden bazıları; oyuncak, tarım, spor malzemeleri, fotoğraf makineleri, hırdavat, elektronik eşyalar olarak sıralanabilir. Yaygın bir şekilde kullanılan bu ürün, hem pratiklik hem de dayanıklılık sağlar. Zamak kalıplar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Zamak Ürün Kalıbı

Zamak maddesine tek başına metal demek doğru olmaz. Zamak, çinkonun bazı elementlerle bir araya gelmesinden elde edilen bir metal alaşımı olarak nitelendirilir. Zamak ürün kalıbı, metal sektöründe sıklıkla kullanılır. Bunun sebebi ise son derece dayanıklı ve duyarlı bir malzeme olmasıdır. Zamak ürün kalıbı, çok yönlü bir malzeme olarak metal sektöründe öne çıkar. Zamak maddesi esnek bir yapıda olduğu için kolaylıkla şekillendirilebilir. Aynı zamanda bu madde yüksek gerilme direncine sahiptir. Dolayısıyla zamak ürün kalıbı, sahip olduğu birçok avantaj ile adından söz ettirir. Zamak maddesi istenilen şekle sokulabileceği gibi kromlanabilir ve isteğe bağlı olarak boyanabilir. 

Zamak maddesi darbelere karşı dayanıklılık gösterdiği için yüksek oranda koruma sağlar. Bunun haricinde fevkalade bir şekilde elektrik performansı ile farkını ortaya koyar. Olası bir şok olayına karşı da dayanıklılığını sürdüren bu madde, gümüşe benzer gri bir renk ile karşımıza çıkar. Zamak ürün kalıbı en çok otomotiv sektöründe tercih edilse de inşaat, elektronik cihazlar ve spor gibi sektörlerde de önde gelir. Zamak ürün kalıbı ile bu sektörlerde kullanılması gereken parçalar oldukça kolay ve hızlı bir şekilde imal edilir. Zamak maddesi, son zamanlarda kuyumculuk sektöründe de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. 

Otomotiv sektörü zamak ürün kalıplarını daha çok tüketir, çünkü bu sektörde en gerekli ürünlerden biridir. Fakat hırdavat ya da giyim sektöründe zamak ürün kalıpları daha az kullanılır. Kullanımı sektöre göre farklılık gösteren zamak ürün kalıplarını kullanırken kalitesine dikkat etmek gerekir. Çünkü kaliteli kalıplardan kaliteli ürünler elde etmek çok daha kolay olacaktır. Sitemiz, en kaliteli zamak ürün kalıplarını sunuyor ve bu kalıplar ile alakalı detaylı bilgi veriyor. Sizler de iletişim numaralarımızdan ya da internet üzerinden bizlere ulaşarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 

Zamak Menteşe

Zamak, birçok alanda kullanılan ve kolaylık sağlayan bir malzemedir. Zamak; kapı kolu, vida, kilit ve menteşe gibi malzemelerde de çok sık tercih edilen bir üründür. Zamak menteşe kalıbı son zamanlarda menteşe imalatında yaygın olarak kullanılır. Bunun sebebi ise sağlamlığı ve uzun ömürlü olmasıdır. Özellikle kapı ve pencere menteşelerinde zaman madde kullanılması, kullanıcıya güven verir. Çünkü ciddi anlamda yıkıcı bir darbe olmadığı sürece zamak menteşe, yüksek oranda direnç gösterir. 

Zamak, pres dökümünde en sık kullanılan malzemelerden biri olarak karşımıza çıkar. Daha bilinen bir tabirle metal enjeksiyon sanayisinin olmazsa olmaz malzemelerindendir. Ülkemizde bu malzemeye zamak denilse de başka ülkelerde başka isimlerle de anılabilir. Mesela bazı ülkelerde bu malzemeye ‘mazak’ denildiğine rastlayabilirsiniz. 

Zamak menteşelerin kullanım alanları oldukça yaygındır. Çünkü kapının, pencerenin olduğu her yerde bu malzemeler kullanılabilir. Son zamanlarda zamak menteşe tercihinde artış yaşandığı gözlemlenmiştir. Sitemiz üzerinden son derece kaliteli ve uygun fiyatlı zamak menteşelere sahip olabilirsiniz. Zamak menteşelerin kullanım alanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizlerle irtibata geçebilirsiniz. 

Zamak Minifix Dübeli

Zamak minifix dübeli, zamak malzemeden elde edilen ve çinko ile kaplanan bir üründür. Zamak minifix dübeli, boyutuna göre farklı milimetrelik anahtarlar ile sıkılarak monte edilir. Son derece sağlam olan bu dübel, sıklıkla tercih edilir bir hâle gelmiştir. Zamak minifix dübelinin en büyük avantajlarından biri farklı farklı ölçülere sahip olmasıdır. Bu sayede değişik delik tiplerine de kolaylıkla monte edilebilir. Bu dübel çeşidi artık birçok mecrada sunulur. 

Zamak minifix dübeli, farklı ölçülere sahip olduğu gibi farklı fiyat seçenekleriyle karşımıza çıkar. Bu dübelin fiyatını, ölçüleri ve malzemesi belirler. Dolayısıyla her bütçeye hitap eden dübeli bulmak oldukça kolaydır. Zamak, geri dönüştürülebilir bir maddeden elde edildiği için çevreye duyarlıdır. Bu sebepten ötürü kullanımının yaygınlaşması beklenir. 

Zamak, korozyona karşı yüksek oranda dayanıklılık gösterir. Metal sektöründe ve daha birçok sektörde günden güne kullanımı yaygınlaşan zamak kalıplar hem çevre dostu hem de daha az maliyetlidir. Dolayısıyla son derece avantajlı bir üründür. Berk Zamak olarak sizlere en kaliteli ve uygun fiyatlı zamak kalıpları sunuyoruz. Sitemiz üzerinden zamak kalıplarımızı inceleyebilir ve detaylı bilgi için uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

HEMEN ARA