Bize Ulaşın
Zamak Kalıbı

Zamak; çinko, aliminyum ve magnezyum elementlerinin birleşmesinden oluşan metal bir alaşımdır. Zamak, içerisinde bulunan yani kendisini oluşturmakta olan ana birleşenlerinin oranına göre zamak 3- zamak 5 gibi isimler almaktadırlar. Bu isimleri almalarındaki amaç zamak adı verilen alaşımın sertliğinin kolayca anlaşılmasıdır. Zamak 1920 yıllarında Amerika’da keşfedilmiştir.

Zamak, darbelere karşı güçlü ve esnek madde olmasından dolayı pek çok alanda kullanılmaktadır. Enjeksiyon ve santrifüj zamak döküm makineleri çelik kalıplar ve model lastiklerle üretilmekte olan zamaklar, belirli bir derecede soğuyarak hayat bulmaktadırlar. Siz değerli müşterilerimizin istediği zamak kalıbı hızlı bir şekilde üreterek istediğiniz zamak parçaları kalıplar yardımı ile hazırlamaktayız.

Zamak Kalıbı Nasıl Üretilir?

Gündelik yaşamda sıklıkla zamak ürünler kullanılmaktadır. Dayanıklılığı, ısı iletkenliği gibi özellikleri bu ürünlerin hayatımızda fazlaca rol almasını sağlamaktadır. Yaptırmaya karar verdiğiniz zamak parçaya karar verdikten sonra uzman ekibimizle beraber parça tasarımını sizler için gerçekleştirmekteyiz. Üç boyutlu parça tasarımını uygun programlarla yaptıktan sonra sizlerin de onayını alarak zamak kalıp imalatına geçmekteyiz. Zamak kalıbı üretimini yapmak istediğiniz zamakların uygun şekli alması için üretilmektedir. Zamak kalıbı üretiminde 400 ile 450 derece sıcaklıklarında çalışan makineler kullanılmaktadır. CNC makineler bu işlem için oldukça uygundur. Zamak kalıbı üretimi enjeksiyon işleminin ilk adımıdır. 

CNC makineleri yüklenen çizimlere göre iş çeliğini keserek zamak kalıbı şekline dönüştürmektedir. Cnc makineden çıkan çelik erezyon makinesine alınarak bakır formun elektriği iletmesi yardımı ile oyulmaktadır. Bu oyma işleminin daha hızlı olması için öncesinde CNC makinelerini kullanmaktayız. Her üretilecek ürün öncesi mutlaka kalıp üretimi gerçekleştirilmelidir. Kalıp üretimi gerçekleştirildikten sonra enjeksiyon üretimine başlanmaktadır. Firmamız kaliteli kalıp üretimi olarak hizmet vermekte böylelikle istediğiniz ürünleri sizlere sunmaktadır.

Zamak Ürünlerin Kalıplara Dökülmesi

Zamak ürünlerin kalıplara dökülmesi yani enjeksiyon işleminden önce hammadde kurutma ünitesinde uygun sıcaklıkta yeterli süre boyunca bekletilmelidir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra zamakların eritilmesi işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu işlem esnasında kurutulan hammadde besleyicisinin kapağı açılarak ısıtıcı birimlere doğru hammadde itilmektedir. Bu bölümde farklı sıcaklıklardaki zamaklar 380-400 derece civarında eritilerek enjekte memesine doğru hareket etmektedir.

Sonsuz vidaların hareketi tamamlandıktan sonra enjekte makinesinin uç kısmında yeterli miktarda malzeme yer almaktadır. Bu işlem sırasında kalıba enjekte edilen malzeme miktarının sabit tutulmasına dikkat edilmelidir. Enjekte edilen malzeme miktarı sabi tutulduğunda her seferinde aynı ağırlıkta ve aynı kalitede malzeme elde edilecektir. Kalıpta bir sorun bulunmadığı sürece her üründe bulunan malzeme miktarı aynı olacaktır. Kalıbın iki yarısı da mengene ünitesi ile güvenli bir şekilde kapatıldıktan sonra enjeksiyon ünitesi kalıplarla birleşmektedir. Birleşen kalopşar eksen yönünde hareket ederek hidrolojik ünite ile mengene kapıları bir araya gelmektedir. Böylelikle enjeksiyon işlemi tam anlamıyla başlamaktadır. 

Bu şekilde kalıplara doldurulan zamak döküm ürün üretimi gerçekleşmektedir. Makinede kaç adet zamak kalıbı bulunuyorsa her enjeksiyon sonrasında bulunan kalıp kadar ürün üretilmektedir.

HEMEN ARA