Kalıp Tasarım, Analiz ve Mühendislik

Kalıp tasarım, analiz ve mühendislik faaliyetleri kalıpların sağlıklı ve uzun ömürlü olarak üretilmesinde büyük önem taşıyan faaliyetlerdir. Kalıp kullanımı ile aklınıza gelebilecek birçok malzemeden farklı ürünler elde edebilirsiniz.

Kalıpların saksı, kase, biblo gibi aklınıza gelebilecek birçok farklı ürünün üretiminde kullanılması itibari ile sürekli üretimi gereken malzemelerden biri olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Kalıp üretiminin doğru ve sağlıklı bir şekilde yapılması kalıpların çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Kalıp Tasarımı

Kalıp tasarımı firmaların talepleri doğrultusunda gerçekleştirilen işlemlerdir. Üretilmek istenen ürüne uygun bir kalıbın tasarlanması süreci uzmanlık ve profesyonel araçları gerekli kılar. Bu noktada alanında deneyim kazanmış uzman kadromuz ve profesyonel çizim araçlarımız ile hizmet vermekteyiz.

Kalıp tasarımı yapılırken çizim programları kullanılır. Kullanılan bu programlar aracılığı ile kusursuz kalıplar üretilebilmektedir. Hayatımızda sıklıkla gördüğümüz birçok nesne bu kalıplar aracılığı ile üretilmektedir. Pek bilinmez ancak plastik kalıpların çok yönlü ve uzun ömürlü kullanım olanaklarını yanında getirmesi en büyük avantajlarıdır.

Yaptırmak istediğiniz tüm kalıplar için tasarım sürecini takip etmeniz de mümkündür. Çizim programları aracılığı ile tasarım sürecinde tasarlanmak istenen kalıbın 3 boyutlu görüntüsü oluşturulur. Akabinde bu işlemin devamında kalıp tasarımı süreci devam eder. Süreç sonunda onaylanan tasarımlar plastik enjeksiyon kalıbı yapma cihazları ve benzeri araçlar ile üretilir.  

Kalıp Analizi Nasıl Yapılır?

Kalıplar uzun vadeli kullanılması planlanan ve oldukça büyük çeşitliliğe sahip olarak üretilen araçlardır. Bu araçların üretimi sırasında farklı profesyonel araçlar da kullanılmaktadır. Kalıp analizi yapılması işlemi ise kalıp üretimi sürecinin bir parçasıdır.

Kalıplar üç boyutlu olması nedeni ile üretim öncesinde çizim ve tasarımı yapılması gereken araçlardır. Bu bağlamda kalıp analizi işlemleri profesyonel çizim araçları ve alanında deneyimli uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Akabinde kalıp analizi sonrasında kalıbın sanal ortamda çizilmesi ve onaylanması süreci devam eder.

Kalıpların sanal çizimleri müşteriye sunularak onay alınır. Bu noktada kalıbın 3 boyutlu görüntüsü ve büyüklüğü, boyutları hakkında detaylı bilgilendirme yapılır. Kalıp analizi işlemleri tamamlandığında kalıp imalatının adımları başlar.

Kalıp analizi işlemleri günümüzde profesyoneller tarafından gerçekleştirilen uygulamalardan biridir. Kalıp analizleri ile birebir aynı ürünlerden defalarca elde etmenizi mümkün kılan kalıplar üretilebilmektedir.

Kalıp Mühendisliği Nedir?

Gelişen dünyada teknoloji de hız kesmeden gelişmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile üretim sektöründe tercih edilebilecek birçok yeni teknolojik araç üretilmektedir. Üretilen teknolojik araçlar arasında güncel ve başarılı olan, profesyonel kalıp üretim ve tasarım araçları ile hizmet verilmektedir.

Bir kalıptan beklentiniz ne olmalıdır? Defalarca kullanılmasına rağmen herhangi bir zarar görmemesi ve kolay kullanım olanaklarına sahip olması müşterilerin başlıca talepleri arasında yer almaktadır. Kalıp mühendisliği bunlardan çok daha fazlasını kapsar.

Kalıpların üretiminde tasarım ve üretim olmak üzere iki bölüm vardır. Bu aşamaların her biri ise kalıp mühendisliğinin bir ürünüdür. Kalıp mühendisliği kapsamında kalıpların tasarımı, görüntüsü ve üretim sonundaki son hali oluşturulur. Bu bağlamda üretmek istediğiniz tüm kalıplarınız için uzman kadromuza güvenebilirsiniz.

Kalıp üretimi işlemleri tasarım sürecinin onaylanmasından sonra başlar. Çizim programları ile oluşturulan kalıplar ve bu kalıpların üç boyutlu görüntüleri müşteriler tarafından onay aldıktan sonra hızlı bir şekilde üretime götürülür.

Üretimi yapılan kalıplar teslim edilirken son bir onay işlemi gerçekleştirilir. Onay verilmesi ile süreç tamamlanır. Tecrübeli kadromuz ve son teknoloji üretim araçlarımız ile verdiğimiz tüm üretim hizmetlerinden müşteri temsilcilerimize ulaşarak faydalanmanız mümkündür.

HEMEN ARA